Pożegnanie raz jeszcze

kzarecka

2009-01-05

po380egnanie_raz_jeszcze_160Dokładnie w połowie stycznia trafi do nas kolejne wydanie "Pożeganania z Afryką". Powieść autobiograficzna Karen Blixen to jedna z najcelniejszych książek o Afryce, z ogromnym wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą a naturą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie mieszkańców Czarnego Lądu (taki "wyrok" wydali krytycy). Książkę na ekran postanowił w latach '80-tych przerzucić Sydney Pollack i... udało mu się to znakomicie (nagród i nominacji wymieniać nie będę, gdyż nie ma na to ani miejsca, ani czasu). Do tak wielkiego sukcesu filmu przyczyniła się gra Meryl Streep (a pomyśleć, że Pollack początkowo nie chciał zatrudnić aktorki, uważając, że jest za mało sexy). Zachęcam i do przecztania książki, i do obejrzenia filmu.

O książce - Bohaterką powieści jest sama autorka Karen Blixen (1885-1962), używająca pseudonimu Isak Dinesen. W 1913 roku, po małżeństwie z rozsądku ze swym szwedzkim kuzynem baronem von Blixen-Finecke, wyjechała do Kenii i prowadziła tam plantację kawy. Niekonwencjonalnie jak na tamte czasy podchodziła do swoich czarnoskórych pracowników: szanowała ich tradycje, starała się zrozumieć ich mentalność, założyła szkołę dla murzyńskich dzieci. Wkrótce okazało się, że mąż ją zdradza. Jej małżeństwo rozpadło się, a ona spotkała mężczyznę, który okazał się największą miłością jej życia.

Choć książka wciąż cieszy się popularnością na całym świecie, duńska baronowa, "siostra Szeherezady"- jak zwykła o sobie mawiać Blixen, nie znalazła należnego jej miejsca ani w literaturze duńskiej, ani angielskiej, ani amerykańskiej.

Karen Blixen "Pożegnanie z Afryką"; Wydawnictwo: Muza; Tłumaczenie: Józef Giebułtowicz; Format: 128 x 190 mm; Liczba stron: 424; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7495-604-8

KaHa

Tagi: Kaen Blixen, Pożegnanie z Afryką, książka, film, Meryl Streep,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany