Na zabój

kzarecka

2009-01-16

seryjni_zabjcy_160Kto nie zna historii Kuby Rozpruwacza? Albo Charlesa Mansona? Gdyby rzucić hasło "Seryjni zabójcy", skojarzenia są natychmiastowe. Dwóch zabójców. I o dwóch za dużo. A było ich zdecydowanie więcej. Udowadnia to Rodney Castleden w książce, której tytuł jest identyczny jak nasze hasło do skojarzeń. Przerażający, nieprzewidywalni, okrutni, nieobliczalni, seryjni zabójcy stali się nieraz bohaterami filmów, książek oraz wyobraźni masowej... Tak. Znamy wielu literackich złoczyńców. Czy znamy też historie tych z życia realnego?O książce - Zawiera ponad sześćdziesiąt wizerunków seryjnych zabójców z różnych epok i rozmaitych krajów, począwszy od Wilhelma Zdobywcy poprzez Henryka VIII, Kubę Rozpruwacza, Henri Landru, Stalina czy Charlesa Mansona, aż po dzisiejsze czasy. Znajdziemy w niej galerię odrażających postaci, które wsławiły się licznymi morderstwami. Są tu morderczy królowie i królowe, zabójcy-kanibale, sadyści, mordujący wielokrotnie dla zysku, przestępcy działający w gangach i grupach, kaci, krwawe zabójczynie, zabijający w imieniu państwa lub ideologii, mordujący lekarze oraz mordercy obłąkani i wyznawcy demonicznych kultów.

Co ich popycha do czynienia zła? Jakie są jego źródła? Dlaczego w pewnych epokach rodzi się i działa więcej seryjnych zabójców niż w innych? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Rodney Castleden.

Badając i analizując motywy zbrodni, dokonuje umownego podziału seryjnych zabójców na pięć typów. Pierwszy z nich to typ wizjonera. Jest to klasyczny szaleniec, człowiek, który zabija, ponieważ głosy rozbrzmiewające w jego głowie, mówią mu by zabijał. Drugim typem zabójcy seryjnego jest misjonarz, zabójca czyniący dobro, który eliminuje to, co uważa za złe. Trzecim typem jest poszukiwacz emocji. Tacy zabójcy są sadystami, a ich morderstwa stają się coraz bardziej okrutne. Czwartym typem, często spokrewnionym z poszukiwaczem emocji, jest zabójca mordujący dla zaspokojenia żądzy, który torturując na śmierć ofiary, osiąga zaspokojenie seksualne. Piątym typem jest tyran.

Rodney Castleden "Seryjni zabójcy"; Wydawnictwo: Bellona; Tłumaczenie: Ewa Westwalewicz-Mogilska; Okładka: miękka

KaHa

Tagi: Rodney Castleden, Seryjni zabójcy, Manson, Kuba Rozpruwacz, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany