Despero

kzarecka

2009-01-21

despero_160Kiedy spojrzałam na listę nagród, które trafiły do rąk Kate DiCamillo, nie mogłam uwierzyć, że to, co widzę, to prawda. Lista jest długa? Nie, nie jest długa. Jest DŁUGA!!! Amerykańska autorka jest rekordzistką w otrzymywaniu nagród literackich. Nie ma się jednak czemu dziwić, skoro każda jej książka trafia na listę bestsellerów "New York Timesa". Za miesiąc trafi do nas jedna z powieści DiCamillo - "Dzielny Despero". Książka została "przerzucona" na duży ekran przez Universal Pictures, także na film też możemy zacząć powoli czekać (premiera w marcu).O książce - Dzielny Despero to zadziwiająca trzymająca w napięciu baśń, łącząca elementy opowieści przygodowej, fantastyki i horroru. Głównym bohaterem jest Despero, mała myszka z wielkimi uszami, która wraz z rodziną mieszka we wspaniałym zamku. Jest niezwykłą myszką, uwielbia muzykę, czyta książki, zakochuje się w księżniczce. Zarówno te cechy, jak i wygląd tak różniące ją od innych myszy, sprawiają, że Despero jest odrzucony przez najbliższą rodzinę i otoczenie.
W książce występują też inne niezwyczajne postaci: śliczna księżniczka, nierozgarnięta służąca i całkiem sympatyczny szczur. Wszyscy mają wspaniałe marzenia i dążą do czegoś. Piękna i mądra opowieść o samotności, przyjaźni, miłości, zdradzie i przebaczeniu, w której jest miejsce na żart i dowcip. Stylowe czarno-białe ilustracje Timothy Eringa doskonale oddają nastrój grozy, tajemniczości i subtelnego humoru.

Dzielny Despero, która od 5 lat stale utrzymuje się na pierwszych miejscach na liście bestsellerów "New York Timesa". Kate DiCamillo za tę książkę otrzymała mnóstwo nagród od najbardziej prestiżowych, jak Newbery Medal, An American Library Association - Notable Children's Book, A Publishers Weekly - Best Children's Book, A Booklist Editors' Choice, A Child Magazine Best Book of The Year po ponad 30 innych nagród i wyróżnień od krytyków, bibliotekarzy, pedagogów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy zgodnie bardzo wysoko ocenili książkę za jej wyjątkowe wartości literackie, jak i przesłanie moralne.

KaHa

Tagi: Dzielny Despero, książka, film, baśń, Kate DiCamillo,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany