"Urodziłem się w okolicznościach niezwykłych"

kzarecka

2009-01-27

urodzi322em_si281_w_okoliczno347ciach_niezwyk322ych_160"Ciekawy przypadek Beniamina Buttona" w Polsce wydano po raz pierwszy prawie trzydzieści lat temu. Co sprawiło, że ponownie możemy kupić tę publikację? Być może miał na to wpływ sukces adaptacji tej niezwykłej noweli. Film z Bradem Pittem w roli głównej zebrał aż dwanaście nominacji do tegorocznego Oscara. Klasyka literatury światowej poszła pod warsztat Davida Finchera (reżyserował między innymi: "Siedem" i "Podziemny krąg", czyli filmy, w których również występował Pitt). "Ciekawy przypadek..." Francisa Scotta Fitzgeralda ujrzał światło dzienne w 1922 roku. Do teraz wzbudza wielkie zainteresowanie. I to powinno cieszyć. I to cieszy.


O książce - "Życie byłoby nieskończenie szczęśliwsze, gdybyśmy mogli rozpocząć je w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu.".To zdanie Marka Twaina zainspirowało Francisa Scotta Fitzgeralda do napisania "Ciekawego przypadku Beniamina Buttona", ale autor Wielkiego Gatsby'ego przekuł pogodny aforyzm w humorystyczną, a zarazem metaforyczną wizję.

Rzeczywiście w klinice w Baltimore rodzi się - ku oburzeniu personelu i przerażeniu rodziców - siedemdziesięcioletni starzec. Jego życie będzie biegło wstecz. Beniamin Button będzie stawał się coraz młodszy. Ale czas zawsze jest dla nas bezlitosny. Nieważne czy zaczyna się od właściwego początku. Zawsze prowadzi nieubłaganie do końca. I nic nie może go powstrzymać. Nawet miłość.

Niezwykłe, nierzeczywiste opowiadanie zostało wydane w latach dwudziestych XX wieku, ale dopiero dużo później uznano je za arcydzieło gatunku. Już od końca lat 80. stało się wyzwaniem dla hollywoodzkich reżyserów, m.in. Stevena Spielberga i
Rona Howarda. David Fincher pracował nad filmem ponad dwa lata. Ciekawy przypadek Beniamina Buttona to jedyna ekranizacja prozy jednego z największych pisarzy amerykańskich XX wieku wymieniana jako pewny kandydat do Oscara, choć inne jego dzieła - "Wielki Gatsby", "Ostatni z wielkich", "Czuła jest noc" - również przenoszono na ekran.
Powieści i opowiadania Francisa Scotta Fitzgeralda są nieustannie wznawiane na całym świecie, a jego życie prywatne i burzliwe małżeństwo stanowią niewyczerpany temat dla historyków literatury, biografów, pisarzy i scenarzystów filmowych. "Ciekawy przypadek Beniamina Buttona" i siedem innych opowiadań zawartych w tym zbiorze, odzwierciedlają - jak cała twórczość pisarza - towarzyszącą mu nieprzerwanie tęsknotę za sukcesem, świadomość jego ulotności i gorzki smak niepowodzenia. A równocześnie są filozoficzną refleksją nad ludzkim losem i jego paradoksami.

Francis Scott Fitzgerald "Ciekawy przypadek Beniamina Buttona"; Wydawnictwo: Amber; Liczba stron: 216; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-241-3273-7

KaHa

Tagi: Francis Scott Fitzgerald, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, książka, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany