Młodzi Turcy dla literatury

kzarecka

2009-01-27

m322odzi_turcy_dla_literatury_160Moris Farhi jest obrońcą wolności słowa i pisarzy prześladowanych w niedemokratycznych krajach. Kilka lat temu królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II uhonorowało go tytułem kawalera Orderu Imperium Brytyjskiego "za zasługi dla literatury". Książki tego autora doczekały się wielu tumaczeń. Polscy czytelnicy będą mieli okazję poznać jedną z jego powieści - "Młodych Turków". Publikację w trzynastu odsłonach, mądrą, pięknie skomponowaną mozaikę stylów i nastrojów.O książce - Lata trzydzieste XX wieku. W wielorasowej Turcji, udzielającej schronienia licznym żydowskim uciekinierom z podbitej przez nazistów Europy, grupka nastoletnich przyjaciół - oszołomionych seksualnymi i emocjonalnymi odkryciami wieku dojrzewania - usiłuje zrozumieć sens zachodzących wydarzeń.

Jedni dostępują erotycznego wtajemniczenia: Mustafa napawa się zmysłowymi rozkoszami w ramionach ponętnej kobiety, Musa poznaje przykre konsekwencje osiągnięcia dojrzałości, gdy zostaje usunięty z żeńskiej łaźni, a cyrkowa sierotka nazywana Dziewczyną traci głowę dla nowego akrobaty. Inni za sprawą budzącego się sumienia przeżywają dramatyczne, wymagające znacznej odwagi przygody: Bilâl wyrusza do Grecji, żeby ratować siostrę swojej matki, Zeki zaś uczestniczy w przygotowaniach do ucieczki prześladowanego przez reżim poety Nâzıma Hikmeta.

Zabawne i przyprawiające o przyjemny dreszczyk historie miłosne nie przesłaniają pełnego goryczy portretu "straconego pokolenia", którego młodość przypadła na lata wojny, dyktatury i prześladowań etnicznych.

Fragment

Wkurzyło mnie to. Chciałem zaprotestować, ale Gül sobie poszła. Napisałem więc do niej, wyjaśniając liczne powody, które czy­niły obrzezanie tak ważnym dla muzułmanina. Że to najdonio­ślejsza inicjacja w chłopięcym życiu i jako taką trzeba ją uszano­wać. Że w przeciwieństwie do żydowskich chłopców, którzy są rzezani, gdy nie wiedzą jeszcze, kim ani czym są - nie wspomina­jąc o tym, że obcięcie napletka w ósmym zaledwie dniu życia jest dla nich aż nadto łatwą próbą - my, muzułmanie, doświadczamy tego zabiegu, wchodząc w wiek dojrzewania, kiedy mamy już pewne wyobrażenie o tym, jaki jest świat i czego możemy po nim się spodziewać. Że żydowscy chłopcy muszą czekać do bar micwy i dopiero gdy mają trzynaście lat, można uznać, że są męż­czyznami, natomiast my osiągamy męskość w chwili, gdy pozby­wamy się napletka. Że poddanie się obrzezaniu, kiedy jesteśmy dostatecznie dorośli, by zrozumieć znaczenie tego obrzędu, skłania nas do osiągania doskonałości proroka Mahometa, choć ów cel jest nieosiągalny, prorok Mahomet bowiem, błogosławio­ne niech będzie Imię Jego, urodził się doskonałym, tak więc był jedynym człowiekiem obrzezanym od urodzenia. Że obrzezanie jest jednym z pięciu środków oczyszczających, które zapewniają prawość umysłu i serca. W efekcie, jeżeli nie jesteśmy obrzezani, nie możemy modlić się w meczecie, odbywać hadżdżu ani się że­nić. Napisanie tego listu uśmierzyło moje obawy. Gdy wyruszyłem do parku, gdzie odbywały się komunalne obrzezania i następu­jące, po nich uroczystości, kroczyłem dumnie, jakby moja idio­tyczna koszula i kapelusz były mundurem Mehmetczika, żołnie­rza, którego nawet Tommy, jego brytyjski odpowiednik, uważał za nieustraszonego. Aby zachować radosny nastrój, wyobraża­łem sobie, jak puszysta wagina Gül uśmiecha się do mnie niczym dwie połówki promiennej brzoskwini. Wspominałem jej delikat­ną dłoń na moim członku. Mój członek, który dotychczas potra­fił tylko oddawać mocz i sztywnieć w nieodpowiednich chwi­lach, był - żebym tylko o tym nie zapomniał - większy niż penisy Naima i Bilâla! I gdy ustawiłem się w szeregu z towarzyszami obrzędu przed namiotem dokonującego obrzezania i otrzymałem błogosławień­stwo Cemila Aği, bogacza z sąsiedztwa, który pokrywał koszt uroczystości w ramach swojej tegorocznej powinności dobro­czynnej, okryłem się wstydem, pokazując wzwód, jakiego w mo­im wieku nie powinien mieć żaden chłopiec.

Moris Farhi "Młodzi Turcy"; Wydawnictwo: Noirsur Blanc; Tłumaczenie: Marek Fedyszek; Format: 145 x 235 mm; Liczba stron: 334; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7392-281-5

KaHa

Tagi: Moris Farhi, Młodzi Turcy, Fragment, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany