Kafka zmartwychwstał?

kzarecka

2009-01-28

kafka_zmartwychwsta322_160Choć tytuł mógłby brzmieć "Lalka" Kafki, brzmi "Lalka Kafki". Nic tego nie zmieni. I bardzo dobrze. Dlaczego? Otóż dlatego, że właśnie trafia do nas dość specyficzna publikacja. Jej autorem jest Gerd Schneider, który postanowił rozwinąć mało znany epizod z życia Franza Kafki. Dla zachęty fragment zapowiedzi z okładki: "Pisarz i jego dzieło, niezwykła przyjaźń i lalka podniesiona do rangi pełnoprawnego bohatera - Gerd Schneider zabiera czytelników w wyjątkową, erudycyjną podróż z pogranicza snu i jawy, tak bliską atmosferze tajemnicy i nieokreślenia obecnej w twórczości Kafki". Ładnie wydana książka, którą czyta się bardzo przyjemnie - to nieco krótsza zachęta, ale nikt nie powiedział, że krótsze jest gorsze... Szczerze zachęcam.


O książce - W październiku 1923 roku, podczas spaceru, Franz Kafka spotkał w steglitzkim parku dziewczynkę, która straciła lalkę. By pocieszyć dziecko, ponoć pisał dla niego listy w imieniu zguby. Korespondencja się nie zachowała, ale dla Gerda Schneidera ten mało znany epizod z biografii praskiego twórcy stał się punktem wyjścia do stworzenia niezwykłej opowieści, gdzie fakty przeplatają się z literacką fikcją.

Gerd Schneider - Studiował germanistykę i wiedzę o teatrze, potem pracował jako dziennikarz. Od 1980 roku pisze powieści, na koncie ma również książki oparte na faktach oraz scenariusze dla telewizji. W swojej twórczości sporo miejsca poświęca osobie Franza Kafki.

Gerd Schneider "Lalka Kafki"; Wydawnictwo: Nasza Księgarnia; Tłumaczenie: Inez Aleksandra Okulska; Format: 130 x 197 mm; Liczba stron: 192; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-1011-620-8

KaHa

Tagi: Gerd Schneider, Lalka Kafki, Franz Kafka, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany