Wrażliwość waląca drzwiami i oknami...

kzarecka

2009-02-11

wra380liwo347263_wali_drzwiami_i_oknami_160Obserwatorka, której wrażliwość mogliśmy poznać zanurzając się w sporej ilości felietonów "Zwierciadła". Później zaserwowała nam debiutancką powieść - wzruszający "Sen Zielonych Powiek". Teraz rozpoczyna nową serię wydawniczą wydawnictwa AMEA zatytułowaną "Widokówki" (współczesne krótkie formy prozatorskie). Edyta Szałek przedstawia czytelnikom swoje najmłodsze dziecko - "Kamieniczkę", książkę z historiami zwyczajnych ludzi. Wiadomo, że zwyczajni często są niezwyczajni, dlatego jak najszybciej zabierzcie się za czytanie tej nadzwyczajnej publikacji.


O książce - W "Kamieniczce" Edyta Szałek opisuje historie zwyczajnych ludzi. Bohaterem zebranych tu opowieści może być każdy: kasjerka, kelnerka, recepcjonista czy biznesmen. Patrzymy na postacie stojące na życiowym rozdrożu – w chwilach, gdy zmagają się z samotnością, gdy usiłują się przed nią obronić, gdy grzebią wspomnienia albo próbują je wskrzeszać. Bohaterowie Szałek często boją się bliskości innych ludzi, równocześnie jednak lgną do nich, niepewnie czekając na serdeczny, przywołujący gest. Te ich rozterki opisane są tutaj niezwykle delikatnie i przenikliwie.

Znajdziemy tu opowieść o kobiecie, która co dzień przychodzi popatrzeć na sypiące się mury starej kamienicy, bo właśnie w nich kryje się jej najpiękniejsze wspomnienie z jej dzieciństwa. Jej zachowanie wzbudzi wkrótce zainteresowanie pewnego mężczyzny. Jest w "Kamieniczce" samotna matka, która dla dobra syna porzuca pracę w wielkiej korporacji, rezygnuje z życia wielkomiejskiego yuppie i przenosi się do sennego miasteczka, gdzie na skrzyżowaniu ulic, tuż obok starej kamienicy, rozpoczyna pracę w maleńkiej kawiarni.

Edyta Szałek pisze też o trudnej homoseksualnej miłości, o zmaganiach emigrantek, które w nowym kraju pragną rozpocząć życie "od nowa", a także o dorosłej córce, która – odkrywszy poniewczasie jak bardzo matka była jej bliska – postanawia w niecodzienny sposób złożyć hołd jej pamięci; gest kobiety, szokujący lokalną społeczność, jest odważną, choć rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się brzydocie i ostateczności śmierci.

Niewątpliwie Edyta Szałek jest wybitną i wrażliwą obserwatorką. Nie dopatrzymy się jednak w jej prozie przesadnej egzaltacji. Mamy tu raczej do czynienia z doskonale wyreżyserowanym, stopniowaniem emocji. Słowa autorki są jak westchnienie: często prozaicznie dosadne, równocześnie jednak poetyckie, zastanawiają i dają nadzieję. Czyta się je doskonale, gdyż poruszają. A to w dobrej literaturze jest przecież najważniejsze.

Edyta Szałek "Kamieniczka"; Wydawnictwo: AMEA; Format: 124 x 194 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-924658-6-7

Spotkania:

13 lutego w krakowskiej Księgarni Pod Globusem (ul. Długa 1) odbędzie się promocja "Kamieniczki". Każdy, kto chciałby posłuchać, co ma do powiedzenia Edyta Szałek, powinien udać się pod podany adres o godz. 18:00.

Dzień wcześniej w Klubie Lokator (również Kraków, ul. Krakowska 27) odbędzie się z kolei spotkanie z twórczyniami "Dziewczyńskich bajek na dobranoc" (w książce znalazł się tekst Edyty Szałek) oraz wernisaż wystawy fotografii Ewy Aksienionek. Początek – godz. 19:00 .

KaHa

Tagi: Edyta Szałek, Kamieniczka, Sen Zielonych Powiek,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany