Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza - Nowacka, Ziątek

dgajda

2009-02-12

ryszard_kapu347ci324ski_160O śmierci Ryszarda Kapuścińskiego pisały największe światowe periodyki. Kondolencje, ubolewania nad utratą wielkiego autorytetu napływały z czołowych instytucji naukowych Europy, Azji, Ameryki. Odejście cesarza reportażu poruszyło wielu współczesnych badaczy jego twórczości. Nakładem krakowskiego Znaku ukazała się niedawno obszerna praca "Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza" pióra Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka.Książka literaturoznawców imponuje ilością źródeł, które wykorzystują autorzy. Nowatorstwo i ożywczy charakter tej publikacji tkwi w jej formie – nie jest to sztampowa analiza dzieł pisarza w kontekście jego zawiłej biografii, ale wnikliwe studium pracy twórczej autora "Cesarza". Nie będę polemizował z faktem, że warsztatowo i intelektualnie Ryszard Kapuściński przewyższał wielu polskich literatów. Nowacka i Ziątek również nie podważają tej tezy, ale umiejętnie szukają przyczyn świetności pisarza. Szerokie zainteresowania oraz wielką życiową mądrość odzwierciedlają jego książki.

Biografia intelektualna dziennikarza ukazuje ewolucję jego świadomości artystycznej. Autorzy książki opisali przemiany, które zaszły po ukazaniu się "Hebanu", który pozwolił mu zmienić artystyczny wizerunek. Wówczas dostrzeżono, że jego wspomnienia i relacje nie są stricte informacyjne, ale pretendują do miana literackich perełek. Jak wiadomo – tak też się stało – Ryszard Kapuściński na stałe zagościł na literackim parnasie.

Mankamentem tej pozycji jest wąskotorowe ujęcie twórczości i życia Kapuścińskiego. Ta zwiła i niezrozumiała fraza jest potwierdzeniem dokonań pisarzy. Mistrzowsko poprowadzone analizy nie posiadają żadnych odwołań do kultury. Brakuje im pewnego osadzenia we współczesności, a przecież w pozycjach dokumentujących pewne historyczne lub społeczne wydarzenia jest to niezbędne.

"Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza" to kolejna pozycja, która wzbogaci wiedzę o życiu i twórczości cenionego reportażysty. Wbrew pozorom 400- stronicowy tom wspomnień nie jest jedynie odświeżeniem powszechnienie znanych losów autora "Podróży z Herodotem", ale wyczerpującym dokumentem jego przeżyć.

Beata Nowacka, Zygmunt Ziątek "Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza"; Wydawnictwo: Znak; Format: 150 x 220 mm; Liczba stron: 428; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1069-1

Damian Gajda

Tagi: Ryszard Kapuściński, biografia pisarza, ziątek, nowacka, cesarz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany