Zabić i żyć

kzarecka

2009-02-13

zabi263_i_380y263_160Mnie wystarczyło tylko jedno zdanie, by bardziej zainteresować się najnowszą książką wydawnictwa Karakter. Lyonel Trouillot (o powieści tego autora jest mowa) jest zwolennikiem literatury zaangażowanej, mówiącej o sprawach politycznych i społecznych. "Dzieci bohaterów", gdzie z pewnością owe zaangażowanie będzie można odczytać, będą miały premierę 10 marca, także trzeba jeszcze trochę poczekać, ale, ale, ale, ale WARTO. Język narratora jest wolny od oszustw i kłamstw, poniżenia i przemilczeń. To powieść pełna furii i poezji ("Le Monde deslivres").O książce - Trzy dni wolności: tyle sobie dają, gdy mordują ojca. Colin i Mariela są rodzeństwem, mieszkają w slumsach na przedmieściach Port-au-Prince. Żyją w rytm ciosów, które ojciec wymierza matce, oraz modlitw, które matka kieruje do Boga. Dzieci mogą zaufać tylko sobie: roztrzaskują ojcu głowę i uciekają. Tak zaczyna się opowieść Colina: obsesyjna próba zrozumienia tego, co się stało. Powraca w niej pytanie: kto tak naprawdę zawinił?

Powieść Lyonela Trouillot to przenikliwe spojrzenie na rodzinę, w której role tylko pozornie są jasno wyznaczone. To także przejmujący obraz społecznego wykluczenia prowadzącego do przemocy. Surowy, pozbawiony ozdobników styl i zrywająca z zasadą chronologii narracja sprawiają, że powieść brzmi mocno i autentycznie.

Lyonel Trouillot o książce: - Chciałem zrozumieć i pokazać, jak tworzy się osobowość, jak konstruuje się "ja" w świecie, w którym nie ma życia.

Lyonel Trouillot "Dzieci bohaterów"; Wydawnictwo: Karakter; Tłumaczenie: Jacek Giszczak; Liczba stron: 144

KaHa

Tagi: Lyonel Trouillot, Dzieci bohaterów, Karakter, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany