Szoah

kzarecka

2009-02-23

szoah_160Pamiętacie "Aimee i Jaguar. Historia pewnej miłości. Berlin 1943" (Erica Fischer)? Recenzję książki mogliście przeczytać na łamach PL. Teraz wydawnictwo Czarne proponuje nam kolejną książkę autorki - "Droga do nieba". Z czym będziemy mieć do czynienia? Cytując zapowiedź wydawnictwa: - Niezwykła opowieść "tej, która się wywinęła", napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia. W "Der Taggespiegel" napisano, że od "Aimee i Jaguar" nie można się oderwać. "Droga..." również na to nie pozwoli.O książce - W wilgotny styczniowy dzień, niespełna trzy tygodnie po śmierci matki, ze swego wiedeńskiego mieszkania znika brat narratorki, Paul. W pozostawionym liście zawiadamia, że postanowił wyemigrować za ocean. Siostra nie daje temu wiary. Usiłując odgadnąć przyczyny jego nagłej decyzji, zagłębia się w dzieje rodziny, by opowiedzieć historię trzech pokoleń zdruzgotanych przez wojnę.

Kinga Dunin: - Przejmująca autobiograficzna powieść o rodzinie dotkniętej Zagładą i zagładą. Mieszane małżeństwo polskiej Żydówki i Austriaka na początku II wojny ucieka do Anglii. Jej rodzina ginie w Holocauście, a śmierć ta kładzie się cieniem na życiu tego i następnego pokolenia. Kolejnych pokoleń już nie będzie – ich syn znika, a córka jest starzejącą się, samotną kobietą. Jedyne, co może zrobić, to odzyskać pamięć, wpisać się do żydowskiej wspólnoty i opowiedzieć nam, jak trauma działa w drugim pokoleniu ‘ocaleńców’. Jej rezultatem jest pragnienie miłości i niezdolność do uczuć, nieprzystosowanie i skłonność do mimikry.

Agata Pyzik: - Poruszająca książka o tym, jak wspomnienia dopadają nas nawet wiele lat po traumatycznych przeżyciach i nie dają żyć kolejnym pokoleniom. Holocaust zabija tych, których z pozoru nie powinien już móc dosięgnąć. Droga do nieba jest próbą przeprowadzenia szczególnego śledztwa, odpowiedzenia na pytanie, dlaczego się tak dzieje, a zarazem szkicem autobiograficznym, esejem czy wreszcie tragicznym świadectwem Szoah, w którym mieszają się czasy, języki, formy i pokolenia. Jest to także książka o niebywałej woli życia, pragnieniu odnalezienia własnego pisarskiego głosu, wydostania się spod władzy przeszłości i jednoczesnego zrozumienia jej.

Erica Fischer "Droga do nieba"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 125 x 205 mm; Liczba stron: 240; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-061-5

KaHa

Tagi: Erica Fischer, Droga do nieba, Aimee i Jaguar, recenzja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany