Slumdog

kzarecka

2009-02-23

slumdog_160.Książka stała się międzynarodowym bestsellerem. Film na jej podstawie dostał niemal siedemdziesiąt nagród (w tym kilka tych najważniejszych; choćby tegoroczne Oscary). Autorami sukcesu są niewątpliwie: Vikas Swarup (jeśli mówimy o powieści) i Danny Boyle (jeśli mamy na myśli film). A może tylko Swarup? Przecież gdyby nie on, nie dostalibyśmy ani literackiej uczty, ani jej kinowego odpowiednika (premiera filmu u nas już 27 lutego). "Slumdog. Milioner z ulicy" - tytuł tylko dla porządku dziennego (z ciekawostek, bo chyba nie każdy to wie - książka wydana była u nas już trzy lata temu pod tytułem "Kto wygra miliard?"). Pasjonująca powieść, która z farsy przeobaża się w melodramat, by zmienić się w baśń ("You Magazine"). Co pomogło odzyskać utraconą miłość? A:Pieniądze. B: Szczęście. C: Pożądanie. D: Przeznaczenie. Sprawdźcie.

O książce - Ram Mohammad Thomas został aresztowany za to, że poprawnie odpowiedział na dwanaście pytań w teleturnieju "Kto wygra miliard?". Nikt nie wierzy, że biedny sierota, który nigdy nie przeczytał gazety i nie chodził do szkoły, potrafił podać nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego albo tytuł dramatu Szekspira. Po prostu musi oszukiwać! Oglądając telewizyjny zapis programu, Ram opowiada nam zdumiewającą historię swego życia, przez które prowadzi go niezawodny instynkt. Za każdym z pytań teleturnieju kryje się jakaś opowieść - o dzieciństwie pod opieką księdza, o spotkaniu z australijskim pułkownikiem mającym obsesję na punkcie bezpieczeństwa, o nielegalnej pracy przewodnika w Tadż Mahal.

Powieść składa się z kalejdoskopowych obrazów współczesnych Indii połączonych postacią kilkunastoletniego bohatera, który mimo codziennej walki o przetrwanie nie rezygnuje ze swoich marzeń i odnajduje odpowiedzi nie tylko na pytania teleturniejowe, ale i na najważniejsze ze stawianych przez życie.

"The Sunday Tribune": - Powieść oparta na genialnym pomyśle. Od pierwszej do ostatniej strony jest przepojona duchem humanizmu i szczerej życzliwości dla człowieka.

"The Sunday Tribune": - Vikas Swarup snuje cudowną opowieść. Utrzymana w lekkim stylu książka "Slumdog. Milioner z ulicy" jest urocza, smutna i zarazem zabawna. Czarująca historia.

"The Sydney Morning Herald": - Niezwykle pomysłowa historia opowiedziana w zawrotnym tempie i w niezwykle pomysłowy sposób.

"Daily Mail": - Swarup to znakomity gawędziarz, a "Slumdog. Milioner z ulicy" ma siłę i błyskotliwość ustnej opowieści.

"The New Zealand Herald": - Rzadko spotykana i na pozór swobodna mieszanka humoru, dramatu, romansu i realizmu społecznego… Ta fascynująca i zachwycająca książka o sercu i duszy współczesnych Indii jest wielkim triumfem Swarupa.

"Hindustan Times": - To jedna z tych nielicznych powieści, które będąc przyjemną i lekką lekturą, równocześnie stanowią skończone, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach dzieło wybitnego rzemieślnika.

Vikas Swarup "Slumdog. Milioner z ulicy"; Wydawnictwo: Prószyński; Tłum aczenie: Łukasz Praski; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 280; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7648-006-0

KaHa

Tagi: Vikas Swarup, Slumdog, książka, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany