Tik tak, czyli do Portu coraz bliżej

kzarecka

2009-03-02

do_portu_coraz_bli380ej_160Tak, rozpoczęło się odliczanie do 14. edycji Portu - Festiwalu Literackiego, największej imprezy poetyckiej w naszym kraju. Wrocław, Teatr Wielki - to tam między 17 a 19 kwietnia będziecie mogli, zgodnie z hasłem reklamującym Port, "Zaczytać się na zabój". I zaczytać, i zasłuchać, gdyż w tym roku będzie mniej multimediów, a więcej głosu i wierszy. Zatem pomyślcie już o kwietniowm święcie i postarajcie się zajrzeć do stolicy Dolnego Śląska. Nie zawiedziecie się, czeka na was zbyt wiele niespodzianek, żeby choć pomyśleć o nudzie i beznadziejności. Port Wrocław 2009...Tik tak...


PORT WROCŁAW 2009

* Trzydzieści książek w dwadzieścia cztery godziny: tyle premier i festiwalowych godzin proponuje wszystkim prawdziwie rozkochanym w dobrej literaturze Biuro Literackie, organizator Portu Wrocław. Obecni niestety tylko duchem - Maurice Blanchot, Ronald Firbank, Philip Larkin, Raymond Roussel, Wallace Stevens i William Carlos Williams - ale jak niezwykle wyraziście i intensywnie, pojawią się w niezaprzeczalnie żywym towarzystwie Michala AjvazA i Jáchyma TopolA.

* Dziesięć lat czytelnicy czekali na nowy poetycki tom Piotra Sommera. Po latach nieobecności do Portu z premierowymi książkami dopływają także: Krystyna Miłobędzka, Tadeusz Pióro, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Bohdan Zadura. Nowe zbiory zaprezentują ponadto Krzysztof Jaworski, Bogusław Kierc, Julia Fiedorczuk, Jacek Gutrow i Dariusz Sośnicki.

* W 1999 roku na festiwalu debiutowali wspólnie Roman Honet, Marta Podgórnik i Krzysztof Siwczyk. Teraz znowu pojawią się na jednej scenie. Czy któryś z tegorocznych debiutantów (Sławomir Elsner, Agnieszka Mirahina, Michał Piętniewicz, Przemysław Witkowski, Jakub Wojciechowski) w ciągu kolejnych dziesięciu lat równie silnie i mocno zaakcentuje swoją obecność w nowej polskiej literaturze?

* Motyw podsumowań przewijać się będzie w trakcie festiwalowych dyskusji. Wśród rozmówców jurorzy literackich nagród, pracownicy naukowi, krytycy i dziennikarze. W ramach "Salonu Polityki" odbędzie się debata pod hasłem: "Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po 'przełomie'". Czy wstępujące w 1989 r. na scenę literacką pokolenie pisarzy rzeczywiście wprowadziło jakąś radykalną zmianę? Co stało się z ówczesnymi "barbarzyńcami", którzy kontestowali instytucje wydawnicze, krytyczne i literackie?

* Z kolei "Dożynki 2008" to okazja do oceny minionego roku. Jakie były najciekawsze wydarzenia literackie? Które z książek przynoszą coś świeżego? Czy pojawiły się nowe osobowości pisarskie? Kto stracił formę, a kto ją odzyskał? Co słychać na rynku wydawniczym? Kogo nagrodzono słusznie, a kogo przeceniono - ciekawe i naglące pytanie, skoro debata odbędzie się nazajutrz po wręczeniu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius".

* W ramach 14. Portu odbędzie się też kolejna edycja turnieju "Nakręć wiersz". Projekcje filmów prezentowane będą na głównej scenie Teatru Polskiego. Tam także będzie można zobaczyć prace studentów ASP z Wrocławia w równoległym konkursie "Etiuda z wierszem". Zaplanowano też warsztaty filmowe pod hasłem "Złodzieje wierszy".

* "Mały Port" to festiwalowa propozycja dla uczniów podstawówek i gimnazjów, którzy przez cały rok uczestniczyli w projekcie "Szkoła z poezją". Laureatów poznamy w trakcie specjalnego spotkania, a efektem dotychczasowych zajęć i warsztatów realizowanych przez Tomasza Brodę, Ninę Łupińską, Karola Maliszewskiego i Tomasza Mejerana będą dwie książeczki "Żurek na ostro" oraz "Dzień dobry mam na imię miłość".

* W finale Portu koncert zespołu Ballady i Romanse, który dyrektor festiwalu Artur Burszta rekomenduje jako najciekawszy muzyczny debiut ostatnich miesięcy. Oprawę muzyczną tegorocznego Portu przygotowują Katarzyna Kolbowska i Sebastian Witkowski z LADY AARP. Bywalcy poetyckich imprez będą mogli odszukać siebie na wystawie poetyckich fotoreportaży Michała Kobylińskiego. Popularny Gilling przez pięć lat dokumentował wszystkie najważniejsze literackie wydarzenia w Polsce. Najciekawsze ze zdjęć zaprezentowane zostaną w Teatrze Polskim.


port_wroc322aw_2009_420


Tagi: Port Wrocław 2009, Festiwal Literacki, nakręć wiersz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany