Uważaj na krwiożercze żyrafy

kzarecka

2009-03-02

uwa380aj_na_krwio380ercze_380yrafyO Londynie każdy człowiek słyszał. O LonNiedynie już nie. Są jednak tacy, którzy tam żyją. Nie należą raczej do "normalnych" stworzeń, ale i cały LonNiedyn nie jest zwykłym miastem. To znane nam wszystkim angielskie miasto w krzywym zwierciadle. To miejska Kraina Czarów. To miasto, które czeka na swoją bohaterkę. Kto nią będzie? Kto pokona nieustępliwego przeciwnika? Kto sprawi, że skończy się wojna? Kto? Być może... ty. Być może przybędziesz i wszystkich ocalisz... China Mieville miał zamiar napisać książkę dla nastolatków. Wyszło na to, że "LonNiedyn" chcą zgłębiać cztelnicy w każdym wieku. Tylko pogratulować.O książce – LonNiedyn - miasto pełne rzeczy dziwnych i niecodziennych, do którego trafiają wszystkie zagubione i zepsute przedmioty... a także część zagubionych i niedopasowanych Londyńczyków także. Mieszka tam między innymi Złammasol, wódz plemienia zepsutych parasoli; Obaday Fing, projektant mody z głową, która jest w istocie olbrzymią poduszeczką na igły, a także pusty kartonik po mleku imieniem Kwaśny. Lon Nie Dyn to miejsce w którym ożywają słowa, dżungla wyrasta w zwykłym, szeregowym domu; to miasto, w którym krwiożercze żyrafy grasują na ulicach, a wielka, czarna chmura snuje swe maniakalne sny o spaleniu świata. Lon Nie Dyn to miasto, które czeka na swoją - zapowiedzianą dawno temu - bohaterkę, o której wzmianki znaleźć można na kartach gadającej księgi.

Kiedy dwie dwunastolatki - Zanna i jej przyjaciółka Deeba - odnajdują tajemne przejście, prowadzące z Londynu wprost do tego dziwacznego miasta, wszystkim wydaje się, że starożytne przepowiednie zaczynają się spełniać. Ale wtedy wszystko zaczyna iść nie tak... Obie dziewczyny, w towarzystwie najprzedziwniejszej zbieraniny mieszkańców LonNiedynu, pod przewodnictwem magicznej księgi, której wszystko się pomieszało, spróbują powstrzymać trującą chmurę, zanim uda się jej spalić cały świat. Czy im się powiedzie?

Holly Black : - Fascynująca bohaterka Mieville'a i jej fantastyczna podróż przez labirynt dziwacznych, na wpół londyńskich ulic tworzą opowieść, która na pierwszy rzut czytelniczego oka – mimo że na wskroś nowoczesna – wydaje się klasykiem.


Kelly Link : - Książka, która ukazuje świat takim, jaki jest naprawdę: pełen cudów, potworów i niespodziewanych momentów, w których przydają się nam heroizm i magia. 'Lon Nie Dyn' to książka przesycona wspaniałą, wykręconą, dziką zabawą, powieść tak pełna nowości, zachwytu i nieoczekiwanych zwrotów akcji, że zaraz po zamknięciu ostatniej strony zechcecie zacząć ją od początku.

China Mieville "LonNiedyn"; Wydawnictwo: Mag; Tłumacz: Grzegorz Komerski; Format: 150 x 225 mm; Liczba stron: 538; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7480-089-1

KaHa

Tagi: China Mieville, LonNiedyn, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany