EUPL - kto zwycięży?

kzarecka

2009-03-05

eupl_160Ignacy Karpowicz ("Cud"), Jacek Dukaj ("Lód"), Dorota Masłowska ("Paw królowej"), Jacek Dehnel ("Lala"), Dawid Bieńkowski ("Nic"), Krzysztof Varga ("Nagrobek z lastryko"), Michał Witkowski ("Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej"), Tomasz Piątek ("Pałac Ostrogskich"), Janusz Rudnicki ("Chodźcie, idziemy"), Daniel Odija ("Niech to nie będzie sen"), Artur Daniel Liskowacki ("Mariasz") i Krzysztof Niewrzęda ("Wariant do sprawdzenia")- oto pełna lista autorów nominowanych w polskim etapie do Europejskiej Nagrody Literackiej (EUPL). Wybrany zostanie tylko jeden, który następnie powalczy na arenie międzynarodowej. Pytanie tylko który?


Europejska Nagroda Literacka dla wschodzących talentów w dziedzinie literatury współczesnej ma pomóc promować i publikować bogactwo Europy i jej kulturową różnorodność. Polska została wybrana, spośród 34 krajów biorących udział w programie Kultura UE, do pierwszej grupy krajów, które wyznaczą swego zwycięzcę w 2009 roku, obok Austrii, Chorwacji, Francji, Irlandii, Litwy, Norwegii, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Węgier i Włoch.

Jury w każdym z tych 12-tu krajów wskaże swojego zwycięzcę. Proces selekcji będzie miał miejsce w miesiącach od lutego do maja 2009 roku.

Kryteria:
* zwycięzca musi być obywatelem jednego z 12 wybranych krajów,
* zwycięzca musi mieć opublikowane od 2 do 5 książek z literatury pięknej,
* książki powinny być opublikowane w ciągu pięciu lat przed tegoroczną nagrodą,
* książki powinny być przetłumaczone co najmniej na dwa, a nie więcej niż cztery języki europejskie.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Brukseli pod koniec września 2009 roku.

Dodatkowo przyznana zostanie też nagroda dla uznanej już europejskiej osobistości literackiej, która na jeden rok stanie się Europejskim Ambasadorem Literatury.

Do zorganizowania i selekcji zwycięzców oraz ceremonii przyznania Europejskiej Nagrody Literackiej (European Prize for Literature - EUPL) Komisja Europejska wyznaczyła Europejską Federację Księgarzy, Radę Pisarzy Europejskich i Federację Wydawców Europejskich.

KaHa

Tagi: Europejska Nagroda Literacka, EUPL, European Prize for Literature ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany