Rozważna? Romantyczna? Jaka była?

kzarecka

2009-03-09

rozwa380na_romantyczna_160Urzekająca, chwytająca za serce powieść o miłości i poświęceniu, o prawdziwej pasji i namiętności, z których rodzi się niezapomniana literatura - czyli "Pamiętniki Jane Austen", autorki tak znanych książek jak choćby "Rozważna i romantyczna", "Duma i uprzedzenie". Publikację z gatunku historical fiction przygotowała Syrie James, wielka miłośniczka i badaczka twórczości Austen. Co jeszcze można dodać? Oto literatura dla wszystkich, którzy rozpływali się przy romansach angielskiej pisarki.O książce - Wyobraź sobie, że na strychu starego domostwa odnaleziono nieznane pamiętniki Jane Austen. Wyobraź sobie, że ich pożółkłe stronice skrywają historię związku, który zmienił życie pisarki i dał początek jej twórczości.
Oto opowieść ujawniająca sekrety autorki ubóstwianej przez miliony kobiet. Historia, która pozwala zajrzeć do serca i umysłu Jane Austen i dostrzec, jak wiele sytuacji i ludzi z prawdziwego życia opisała w swych słynnych powieściach. A przede wszystkim odkrywa prawdę o tajemniczym dżentelmenie – największej, choć niespełnionej miłości tej utalentowanej autorki.

Fragment

Zalała mnie fala takich emocji, że chciałam zrazu wybiec z pokoju, lecz przecież w domu pełnym ludzi nie było żadnego schronienia. Zakryłam twarz dłońmi, lecz nie zdołałam powstrzymać łez radości, które płynęły bez końca.
– Panno Austen – usłyszałam przerażony głos pana Ashforda. – Przepraszam. Ależ jestem samolubny. Proszę, proszę nie płakać.
Jednak łzy moje płynęły tak szybko, że nie byłam w stanie mówić. Pan Ashford z zatroskanym obliczem podał mi chusteczkę, która bardzo mi była potrzebna. Gdy próbowałam się opanować, powiedział z niepokojem:
– Moja sytuacja tak się zmieniła, że… ale może upłynęło zbyt wiele czasu, odkąd… – Urwał, odczekał, aż wytrę oczy i głośno wydmucham nos, co nie zwiększyło zbyt powagi tej romantycznej chwili. Wreszcie jednak skończył z determinacją:
– Panno Austen, pozwoliła mi pani mówić i zna pani moje uczucia. Świadom jestem, że nie mam prawa o nic panią prosić. Jeśli nie odwzajemnia pani moich uczuć, proszę tylko rzec słowo, a wyjdę i nie będę pani więcej niepokoił.
– Takiego słowa nie mogę wypowiedzieć – odrzekłam i wzniosłam ku niemu oczy, uśmiechając się. Przepełniała mnie radość.
– Zatem – spytał, a w jego szczerym spojrzeniu pojawił się blask – czy daje mi pani nadzieję?
– Jeśli moje głębokie uczucie i podziw dają panu nadzieję… tak.
Zbliżył się, ujął moje dłonie i przycisnął je do ust, nie spuszczając ze mnie wzroku.
– Czy mogę więc powiedzieć to, co tak długo pragnąłem powiedzieć? Kocham cię, Jane, moja najdroższa Jane. Z tobą, tobą jedyną, pragnę spędzić całe życie. Wyjdziesz za mnie, Jane? Będziesz moją żoną?
Moje serce przepełniła taka radość, że zdawało mi się, że śnię.
– Tak – powiedziałam cicho. – Będę.
Spojrzał na mnie szczęśliwy, pochylił głowę i – czy mogę to rzec? – zbliżył usta do moich ust i pocałował mnie. Ta wspaniała chwila została barbarzyńsko przerwana, gdy nagle przez otwarte drzwi do salonu wpadła Cassandra z zaniepokojonym wyrazem twarzy i moim imieniem na ustach. Na nasz widok zamarła, zarumieniła się i zakryła usta dłonią.
– O! Ojej! – krzyknęła, a jej twarz była doskonale purpurowa. – Najmocniej przepraszam.
Pan Ashford wypuścił mnie z ramion i odsunął się ode mnie o dwa kroki.
– Cassandro… – zaczęłam, ale już jej nie było.
Pan Ashford spojrzał na mnie i wybuchnęliśmy śmiechem, a potem wziął mnie w ramiona i całował, całował, całował.

Syrie James "Pamiętniki Jane Austen"; Wydawnictwo: Otwarte; Tłumaczenie: Maria Smulewska; Format: 135 x 205 mm; Liczba stron: 336; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7515-056-8

KaHa

Tagi: Syrie James, Pamiętniki Jane Austen, fragmen, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany