Jedna z najbardziej oczekiwanych

kzarecka

2009-03-16

viriconium_16027 marca na księgarskie półki trafi jedna z najbardziej oczekiwanych książek tego roku (według tygodnika "Newsweek" "Viriconium" znalazła się w pierwszej dziesiątce). Powieść M. J. Harrisona była nominowana do wielu prestiżowych nagród, zatem dziwić się owemu oczekiwaniu nie należy. Zwłaszcza, że autor nadal zbiera wielkie pochwały. W "Sunday Timesie" o jego książce napisano: - Niezwyczajna, żywa i wzruszająca, fantastycznie dekadencka. Z kolei o samym pisarzu China Mieville powiedział: - Fakt, że M. John Harrison nie został laureatem nagrody Nobla dowodzi ostatecznej degrengolady literackiego establishmentu. Bez dwóch zdań czeka was uczta wyobraźni.


O książce - W Viriconium młodzi mężczyźni, zaprzątnięci nocami swymi morderczymi gierkami, porozumiewają się za pomocą gwizdnięć. Budząc się gwałtownie w mroku można czasem usłyszeć odgłos ich kroków albo czyjś naglący szept. Po minucie lub dwóch dźwięki znikają, oddalają się w kierunku Cynowego Rynku bądź Margarethestrasse. Następnego dnia, gdzieś w rynsztoku, odnajdą kolejnego arystokratę z poderżniętym gardłem.

Kto odróżni, co jest rzeczywistością, a co majakiem - co magią, a co iluzją - kto bohaterem, a kto łotrem - kto człowiekiem, a kto potworem...w Viriconium?

Pierwszym utworem o Viriconium było "Pastelowe Miasto". Do Miasta powracał Harrison kilkakrotnie na przestrzeni całych lat osiemdziesiątych. Piąta książka - "W Viriconium" - znalazła się w gronie kandydatów do nagrody dziennika Guardian za najlepszą powieść SF/F, a jego szósta zdobyła nagrodę Boardmana Taskera w 1989. W 1999 roku M. John Harrison został wyróżniony nagrodą Richarda Evansa.

"Times": - Harrison pisze chłodną, zdyscyplinowaną prozę. Zawsze elegancką, lecz nigdy nie próżną... Nieomylnie dociera do ukrytej istoty rzeczywistości.

Iain Banks: - Stworzone w zgodzie z najlepszą literacką tradycją Viriconium jest jednocześnie miastem konkretnym i miastem-symbolem. To miasto ostatnie i ostateczne - sama istota tego, czym sądzimy, że jest tego rodzaju nagromadzenie budynków, alej, pomników, instytucji, koncernów, mieszkańców, losów i przeznaczenia.

Jonathan Carroll: - Perski poeta Rumi napisał "Jeśli chcesz, by cię ktoś przytulił, otwórz swe ramiona". O pisarstwie M. Johna Harrisona można powiedzieć prawie to samo: "Jeśli chcesz dać się oczarować, otwórz swój umysł.

M.J. Harrison "Viriconium"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Grzegorz Komerski; Format: 135 x 205 mm; Liczba stron: ok. 600; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7480-121-8

KaHa

Tagi: Harrison, Viriconium, książka, China Mieville, uczta wyobraźni,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany