Wymyślcie kogoś

kzarecka

2009-03-18

wymy347lcie_kogo347_160Zadie Smith znamy choćby z książki "O pięknie" (nominowanej między innymi do nagrody Bookera). Teraz znowu nas zachwyci. Zachwyci i zadziwi. Postanowiła stworzyć "Księgę innych ludzi", dzięki której poznamy ją nie tylko jako autorkę, ale i jako redaktorkę. Każdy z nas (a przynajmniej ci, którzy lubują się w krótkich formach) powinien być zadowolony. Zwłaszcza, że, jeśli wierzyć słowom zapisanym w "USA Today", książka jest jak przewodnik opisujący, kto jest kim wśród geniuszy i cudownych dzieci literatury XXI wieku.O książce - Bez cenzury, bez sztampy, bez trzymanki. Zadie Smith zebrała grono najciekawszych angielskojęzycznych pisarzy z obu stron Atlantyku i postawiła przed nimi proste zadanie: "Wymyślcie kogoś". Tak powstała Księga innych ludzi: galeria fantazji, poglądów i wydarzeń z życia dwudziestu trzech osób. Osób co prawda fikcyjnych, lecz fascynujących.

Poznajcie więc nowych znajomych. David Mitchell przedstawia Judith Castle, frywolną starszą panią uciekającą w wiek nastoletni. Hari Kunzru zza rozchylonych zasłon o 4.30 rano pokaże wam Magdę Mandelę, którą właśnie zabiera radiowóz. Adam Thrillwell opisze historię nie do końca udanego romansu w dekoracjach bliskowschodnich, a ZZ Packer - zupełnie nieudanego w nowojorskich. Za to na pocieszenie babcia Jonathana Safrana Foera poczęstuje was ciasteczkami i opowie, co sądzi o szkopach i czarnuchach. Natomiast sama Zadie Smith zabierze was do Anglii, byście mogli pomieszkać z pewną zwariowaną rodzinką. Na deser dwa komiksy.

Opowiadania zabawne i mroczne, melancholijne i szalone, symboliczne i dosłowne - to podróż przez nieocenzurowane, nie tworzone pod gusta krytyków światy najciekawszych młodych pisarzy.

"Publisher's Weekly": - en tom jest czymś więcej niż popisem zręcznego pisarstwa i galerią niespokojnych dusz. (...) To antologia, która nasyci nawet najbardziej wygłodniałego miłośnika krótkiej prozy.

"The Boston Globe": - naprawdę na czasie.

"Elle UK": - Najdowcipniejsze i najmądrzejsze opowiadania, które będziesz czytać cały rok.

Zadie Smith "Księga ludzi"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Olga Masoń-Kędzierska, Anna Sak, Iwona Sumera; Format: 158 x 235 mm; Liczba stron: 248; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1140-7

KaHa

Tagi: Zadie Smith, Księga ludzi, O pięknie, książka, opowiadania,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany