Bardzo poszukiwany

kzarecka

2009-03-27

bardzo_poszukiwany_160Doskonałe tempo i prowokacyjne, drastyczne zakończenie! - jakże pięknie brzmi! Zwłaszcza, że to kryminał. Zwłaszcza, że to najnowszy bestseller mistrza (swoją drogą - kilku tych mistrzów to mamy na świecie) powieści szpiegowskich. "Bardzo poszukiwany człowiek" to książka, która wyszła spod pióra Johna Le Carrego (autora znanego choćby z "Pieśni misji" i "Z przejmujacego zimna"). Powieść człowieka, o którym mówi się "weteran, który nie traci kontaktu z problemami trzymającymi w napięciu cały świat ".O książce - Zagłodzony niemal na śmierć młody Rosjanin zostaje potajemnie przywieziony do Hamburga w samym środku nocy. Ma przy sobie nieprawdopodobny majątek ukryty w sakiewce zawieszonej na szyi. Jest pobożnym muzułmaninem. Ale czy na pewno? Twierdzi, że na imię ma Issa. Jest byłym pensjonariuszem więzień rosyjskich i tureckich, synem pułkownika Armii Czerwonej, Karpowa, i porwanej przez niego Czeczenki, zabitej po urodzeniu przez krewnych za "zhańbienie rodu".

Annabel, młoda, niemiecka prawniczka zrobi wszystko, by uratować Issę przed deportacją. Wkrótce życie jej klienta stanie się dla niej ważniejsze niż własna kariera, czy własne bezpieczeństwo. W swej wędrówce przez niezwykłą przeszłość Issy spotka komicznego Tommy’ego Brue, sześćdziesięcioletniego właściciela Brue Frères, upadającego brytyjskiego banku z siedzibą w Hamburgu.

Annabel, Issa i Brue łączą się w dziwnym przymierzu, tymczasem współzawodniczący ze sobą w „wojnie z terrorem” szpiedzy z Niemiec, Anglii i Ameryki wyczuwają łatwą zdobycz i zaczynają krążyć wokół niewinnych ofiar.

Porządni ludzie, którzy chcą czynić dobro, ale gubią się w moralnym labiryncie; sensowne, racjonalne powody, by robić rzeczy nieludzkie; przekonanie, że nie da się równocześnie kochać, czy okazywać miłosierdzia i pozostać porządnym "patriotą" – oto tkanka niesamowicie wciągającej, najnowszej powieści mistrza gatunku.

Dialogi w książce są ostre, rytmiczne i dowcipne. Tym samym czynią z "Bardzo poszukiwanego człowieka" jedną z najbardziej wyrafinowanych powieściowych reakcji na wojnę z terrorem.

Przez krytyków powieść została uznana za najlepszą Le Carre’a od co najmniej dziesięciu lat.

John Le Carre "Bardzo poszukiwany człowiek"; Wydawnictwo: Sonia Draga; Tłumaczenie: Jan Rybicki; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 384; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7508-147-3

KaHa

Tagi: John Le Carre, Bardzo poszukiwany człowiek, książka, mistrz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany