Doskonałe amerykańskie dziecko

kzarecka

2009-04-01

doskona322e_ameryka324skie_dziecko_160Książka "Ładne duże amerykańskie dziecko" ukazała się w styczniu (zatem trochę już minęło od wydania). Jednak jedna z forumowiczek PL podjęła wątek dotyczący publikacji, więc nie pozostaje nic innego, jak ją przedstawić również tutaj. Autorka Judy Budnitz pod koniec lat dziewięćdziesiątych została uznana za jedną z najzdolniejszych pisarek młodego pokolenia nurtu porzucającego realizm i "nieznośne ograniczenia prawdopodobieństwa" na rzecz niczym nieskrępowanej wyobraźni. Brzmi pięknie, nieprawdaż? O "Ładnym dyżym amerykańskim dziecku" pisało wielu. I wielu dobrze. Dla przykałdu choćby słowa z "The New York Timesa": - Doskonałe... Budnitz potrafi tworzyć nawet najbardziej nieprawdopodobną fabułę, która wciąż pozostaje prawdziwa... Głęboko zapada w pamięć.


O książce - Na ile sposobów można opowiedzieć prawdziwą historię o współczesnym świecie? I czy przypadkiem nie podchodzimy do tego zbyt poważnie? Ładne duże amerykańskie dziecko postanowiło przyjść na świat w wolnym, idealnym świecie, więc jego matka przez pięć lat odwleka poród. Na jedną z wysp, zamieszkaną wyłącznie przez kobiety z dziećmi, pewnego dnia trafia mężczyzna, który nawet w najgorszych snach nie spodziewał się zgotowanego mu przyjęcia. A na pewnej farmie zamiast kur hoduje się przedstawicieli handlowych. Tylko po co?

W opowiadaniach Judy Budnitz nie istnieją żadne zasady ani reguły - tutaj osią rzeczywistości jest śmiała wyobraźnia i zaskakujące przeplatanie się magii i codzienności. To, co realne, zostaje zniekształcone, wykrzywione, ubarwione tak, aby czytelnik mógł spojrzeć na świat oczyma jednej z najoryginalniejszych współczesnych pisarek. Magiczne, zabawne, czasem przekraczające granice rzeczywistości - w tych opowiadaniach ukryta jest niepokojąca siła, którą niegdyś dostrzegła Zadie Smith, wybierając jedno z nich do zbioru "Poparzone dzieci Ameryki".

The Washington Post Book World: - Przejmujące... eleganckie i wyjątkowe. Budnitz jest jednocześnie zabawna i poważna, kapryśna i konkretna. Z humorem mówi o najważniejszych rzeczach.

Gazeta Wyborcza: - Te opowiadania trzymają się rzeczywistości dzięki prostym dialogom, a unoszą się nad nią przez zapisy szaleńczych myśli i irracjonalne sceny. Dzięki temu książka wciąga jak "Miasteczko Twin Peaks".

Polityka: - Tematyka, oszczędność środków i precyzja przywodzą na myśl Doris Lessing, która przecież też korzysta ze zdobyczy surrealizmu i symbolizmu. Ale opowiadania Budnitz mają inną dynamikę, cechuje je szybszy "montaż". Więcej w nich mrocznego humoru. Budnitz po mistrzowsku buduje nastrój grozy: niedopowiedzenia, niepokojące obrazy sprawiają, że czytelnik dostaje gęsiej skórki.

Judy Budnitz "Duże ładne amerykańskie dziecko"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Jolanta Kozak; Format: 124 x 195 mm; Liczba stron: 280; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1081-3

KaHa

Kup książkę

Tagi: Judy Budnitz, Duże ładne amerykańskie dziecko, Zadie Smith,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany