Flaki Palahniuka mogą opętać i ciebie

kzarecka

2009-04-14

flaki_palahniuka_160Chuck Palahniuk jest i chyba zawsze już będzie kojarzony z głośnym "Podziemnym kręgiem". Może, gdyby nie David Fincher i jego słynny film z Edwardem Nortonem i Bradem Pittem, książka nie znalazłaby aż tylu fanów. Nie będziemy tego jednak roztrząsać. Świat usłyszał o Palahniuku i fakt zostaje faktem. Teraz możecie zapoznać się z jego "Opętanymi". Jeśli jednak chcecie to zrobić, musicie... Sami stwierdźcie, jacy musicie być. W każdym razie przy promocji powieści, w czasie której autor czytał fragmenty, ponad sześćdziesiąt osób zemdlało z obrzydzenia.O książce - To opowieść o koszmarach, ale nie o tych, które dręczą dzieci we śnie, tylko o upiorach i lękach, prześladujących nas na jawie. To dziwaczny amalgamat poezji i dwudziestu trzech opowiadań, połączonych historią o grupie aspirujących pisarzy, którzy pozwalają się zamknąć na trzy miesiące w odosobnieniu, żeby stworzyć dzieło swojego życia. Dzięki takiej konstrukcji autor może przemówić wieloma głosami jednocześnie, a także jeszcze bardziej zagłębić się w mroczną otchłań ludzkiej psychiki.

Głównym miejscem akcji jest "ustronie pisarzy" czyli stary, opuszczony teatr, luźno wzorowany na Villi Diodati nad jeziorem Genewskim, gdzie Lord Byron gościł Mary Shelley i kilku innych pisarzy, którzy podczas deszczowego lata opowiadali sobie straszne historie, a opowieść Mary Shelley stała się zalążkiem słynnego Frankensteina. Pisarzom uwięzionym w teatrze brakuje talentu i ochoty do pracy, ale dla sławy gotowi są na wszystko. Kiedy w zamkniętym na głucho budynku zaczyna brakować jedzenia, przestają działać urządzenia i niebezpiecznie spada temperatura, bohaterowie opowiadają sobie własne horrory.

Są to opowieści odrażające, chore, ale właśnie taki styl jest typowy dla Palahniuka. Jednym z najbardziej znanych opowiadań są "Flaki", które Chuck Palahniuk czytał na spotkaniach autorskich.

Palahniuk o "Opętanych": - Postanowiłem stworzyć nowy rodzaj horroru – opartego na rzeczywistym świecie. Bez nadprzyrodzonych potworów ani magii. To miała być książka, której nie będziecie chcieli trzymać przy łóżku. Książka, która stanie się zapadnią, bramą do najmroczniejszych miejsc. Do takich miejsc, do których tylko wy będziecie mogli wejść – sami – gdy ją otworzycie. Bo tylko książki mają tę moc.

"Opętani" jest częścią luźnego cyklu trzech powieści grozy, na który składają się również Dziennik i niesamowita, ale nie tak krwawa "Lullaby".

Chuck Palahniuk "Opętani"; Wydawnictwo: Niebieska Studnia; Tłumaczenie: Maciej Potulny; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 464; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-60979-10-5


KaHa

Tagi: Chuck Palahniuk, Opętani, Podziemny krąg,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany