Literacka wirtuozeria

kzarecka

2009-04-15

literacka_wirtuozeria_160.Jeśli ktokolwiek z was nie kojarzy Dennisa Lehane'a, już podpowiadam: "Rzeka tajemnic", "Gdzie jesteś Amando?". Nie sposób nie natknąć się albo na książki, albo na filmy. Tym razem będzie o "Mieście niepokoju", książce, o której na łamach "Publishers Weekly" napisano: - Fascynująca epopeja... Wizja odkupienia i tryumfu ludzkiego ducha. Powieść o rodzinie, miłości, władzy, żądzy i polityce, którą tak doskonale dopracował Lehane, nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak ci, którzy skuszą się przebrnąć przez tę dość grubą publikację, nie powinni żałować wyboru.


O książce - Bezkompromisowo opisuje polityczne i społeczne niepokoje w kraju, stojącym na rozdrożu między przeszłością i przyszłością. Autor przedstawia losy dwóch bostońskich rodzin, białej i czarnej, w pełnych dramatyzmu latach pierwszej wojny światowej.

Młody policjant Danny Coughlin, syn znanego i popularnego kapitana policji, przenika do środowiska emigrantów i anarchistów, by ścigać niebezpiecznych radykałów. Luther Laurence, uciekający przed gangsterem z Tulsy, pracuje u rodziny Coughlinów i rozpaczliwie stara się wrócić do ciężarnej żony.

W powieści pojawiają się najsławniejsi ludzie owych czasów – Babe Ruth, Eugene O’Neill, lewicujący działacz Jack Reed, W.E.B. DuBois, założyciel Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Kolorowych, Mitchell Palmer, bezlitosny prawnik Wodrowa Wilsona, ścigający czerwonych, przebiegły gubernator Massachusetts Calvin Coolidge i ambitny młody prawnik z Departamentu Sprawiedliwości, John Hoover.

Kulminacyjnym momentem akcji, osnutej na niektórych kluczowych wydarzeniach tamtych lat – w tym epidemii grypy hiszpanki – jest strajk bostońskiej policji w 1919 roku. Lehane analizuje zbrodniczą przemoc i niepohamowaną dynamikę życia w kraju wstrząsanym wewnętrznymi niepokojami. Danny, Luther i ich bliscy rozpaczliwie starają się odnaleźć własną tożsamość w coraz bardziej burzliwych czasach. Stopniowo stają się dla siebie rodziną i wspólnie stawiają opór nadciągającej fali biedy, kłopotów i nadziei, która odmieni ich życie.

Stewart O’Nan: - Opisując strajk bostońskich policjantów Dennis Lehane zajmuje się niespokojnymi początkami dwudziestego wieku w Ameryce i, jak na mistrza narracji przystało, bez trudu ożywia ten ogromny fresk historyczny. Jego postaci są jednocześnie realne i heroiczne, akcja nie zamiera ani na chwilę. Książka – pełna dramatycznych wydarzeń, konfliktów, polityki – jest napisana prozą soczystą, satysfakcjonującą i zawsze bez reszty wciągającą. Przygotujcie się na maraton czytelniczy! Tę grubą powieść będziecie chcieli przeczytać jednym tchem.

Dennis Lehane "Miasto niepokoju"; Wydawnictwo: Prószyński; Tłumaczenie: Maciejka Mazan; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 648; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7648-103-6

KaHa

Tagi: Dennis Lehane, Miasto niepokoju, książka, film, rzeka tajemnic,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany