Wiek średni? Proszę, oto pistolet

kzarecka

2009-04-27

wiek_347redni_prosz281_oto_pistolet_160.David Thewlis - brytyjski aktor (występował między innymi w "Harrym Potterze", "Chłopcu w pasiastej piżamie" i "Siedem lat w Tybecie"; za rolę w trzecim z wymienionych filmów zakazano mu wstępu na teren Chin) napisał książkę. "Pośmiertna sława Hectora Kiplinga" (prosta i bardzo ciekawa okładka!) - to oczywiście debiut, o którym mowa - szybko została okrzyknięta przewrotną, inteligentną i dowcipną opowieścią. O czym? O życiu, miłości, sztuce i pokusie zdrady. Ta czarna komedia zdobyła wiele pozytywnych recenzji. Sprawdźcie, czy i wy możecie wystawić jej taką notę.


O książce - Hector Kipling jest znanym artystą. Nie dorównuje jednak popularnością swojemu przyjacielowi Lenny’emu Snookowi. Pewnego popołudnia, gdy obaj stoją w galerii Tate, życie Hectora zaczyna się walić. Jak przystało na malarza, jego kryzys egzystencjalny zaczyna się tam, gdzie rodzi się wielka sztuka. Jeśli zaś dodamy, że ów malarz ma czterdzieści trzy lata, a jego dziewczyna musi na jakiś czas wyjechać, otrzymamy sprawdzony przepis na katastrofę. Zwłaszcza gdy dojdzie do tego jeszcze niepożądana obecność psychoterapeutki na jego wernisażu, młoda, uwodzicielska poetka ze słabością do sadomasochizmu i wreszcie chory psychicznie wielbiciel, od lat starannie planujący zemstę. To każdego doprowadziłoby do łez.
Coraz szybciej następujące po sobie katastrofy zawiodą Hectora do szaleństwa, a powieść coraz bardziej będzie przypominała surrealistyczny, histerycznie śmieszny Hitchcockowski thriller – historię o tym, jak człowiek może zostać doprowadzony do stanu, gdy jedynym wyjściem z kryzysu wieku średniego staje się pistolet.

"Publishers Weekly": - Przezabawny, inteligentny debiut. (...) Dająca do myślenia, świadcząca o znakomitym zmyśle obserwacyjnym autora panorama współczesnego środowiska artystycznego. Inteligentny, sprawnie operujący czarnym humorem autor i budzący współczucie bohater, od pierwszej chwili skazany na klęskę.

"Kirkus Review": - Wciągająca czarna komedia. (...) Środowisko artystyczne zostało sprawnie odmalowane. Fabuła jest dziełem przenikliwego umysłu o pokrętnym poczucie humoru. (...) Thewlis ma talent.

Billy Connolly: - David Thewlis napisał wyjątkowo dobrą powieść. Może być z niej równie dumny jak z dotychczasowej kariery aktorskiej. Istny człowiek renesansu. Mój prawdziwy bohater.

David Thewlis "Pośmiertna sława Hectora Kiplinga"; Wydawnictwo: Prószyński; Tłumaczenie: Anna Nowak; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 368; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7648-104-3

KaHa

Tagi: David Thewlis, Pośmiertna sława Hectora Kiplinga, Harry Potter,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany