Król jest nagi, czyli Olka drze szaty

otobiasz

2009-06-06

tobiasz_ola_160Z ogromną przyjemnością przedstawiam osobę, która dołączyła do redakcji Przystani Literackiej - Olę Tobiasz. Recenzentka jest nadzwyczajna i z dumą mogę powiedzieć - Cieszę się, że jest z nami. Dziś jej pierwszy tekst na łamach PL. "Król jest nagi, czyli Olka drze szaty" - skąd taki tytuł cyklu? Wiadomą rzeczą jest, iż dzieci są nie tylko ufne, ale i niewiarygodnie szczere. Nieważne, czy coś im się podoba, czy wręcz przeciwnie - mówią o tym wprost... Ola ma dziewięć lat. I będzie recenzować książki dla dzieci (na marginesie dodam - ja również napisałam tekst dotyczący powieści, którą "przemieliła" Ola i...; cóż powiedzieć?; rozłożyła mnie na łopatki). Czyja publikacja wpadła w jej ręce?


Problemozaury Hektora

Z tyłu książek często są notatki o autorach. Jednak nota z "Przygód Hektora" niewiele mówi o pisarzu. Pierwsza rzecz, której się dowiadujemy to to, że twórca tej książki nienawidzi pisać o sobie. Druga, że jest starszy ode mnie o 25 lat. Kolejna, że "Przygody Hektora" nie są jego jedyną książką, którą napisał. Jeszcze trochę informacji o Piotrze Rowickim udało mi się przy pomocy Taty wyszukać w Internecie. Dowiedziałam się, że pan Piotr mieszka w odległości około 450 km ode mnie i z wykształcenia jest historykiem (pewnie dlatego pisze o dinozaurach). Jest też laureatem wielu nagród w konkursach poetyckich i prozatorskich. Ponadto ma żonę, rodzeństwo i dzieci. I jest ode mnie wyższy o 70 cm.

Do tej pory przeczytałam już kilka książek o dinozaurach. Jednak "Przygody Hektora" są pierwszą, w której dinozaury skaczą na bungee, chodzą do zoo, jeżdżą na rowerach i mają jeszcze inne przygody. Poza tym młode dinozaury zachowują się jak dzieci, czasem jak łobuzy, szczególnie, gdy ich psoty sprawiają dorosłym dinozaurom dużo problemów.

Czytając powieść można się nauczyć kilku słów z ich języka i poznać przedmioty z tego prehistorycznego świata. Dowiemy się, co to jest jazdozaur, fatadinomorgana czy busozaur, kim jest świniozaur no i do czego służy sałata.

W świecie dinozaurów, poza ogrodami zoologicznymi z bardzo nietypowymi zwierzętami, są też muzea, na przykład Muzeum Powstania Triasowego oraz jakby znane nam McDozaury. Z "Przygód Hektora" dowiemy się też, że dinozaury miały swoje przygody miłosne, w których mogły uczestniczyć włochate mamuty.

Najfajniejsza przygoda, według mnie, to ta, w której Hektor z przyjacielem - Gwidonem, skakali na bungee. Nie będę jej jednak opowiadać, bo nie opowiem jej tak, jak autor, więc lepiej niech każdy przeczyta ją sam.

Bardzo podoba mi się okładka, bo jest trochę błyszcząca. Mojemu bratu, który ma sześć lat, rysunki w książce bardzo się podobają, mi trochę mniej. Dlatego wydaje mi, że te ilustracje są bardziej dla chłopaków niż dziewczyn.

Dla mnie książka jest na jedno krótkie popołudnie, ale dla tych, którzy czytają wolniej, może być na trochę dłużej. Mój brat - Bartosz, czytał ją kilka wieczorów (ale przecież Bartek ma dopiero sześć lat). Trochę szkoda, że książka jest taka krótka, bo chętnie przeczytałabym o innych przygodach Hektora.

Ola Tobiasz

Kup książkę

Tagi: Piotr Rowicki, Przygody Hektora, książka, dinozaur,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany