Krew - dobra czy zła?

kzarecka

2009-06-16

z322a_krew_160Za "Do pierwszej krwi" (opowieść o dresiarzach z "dobrych domów") został uhonorowany nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Czy "Zła krew" też przyniesie jakieś wyróżnienie? Poczekamy, zobaczymy. Najnowsza powieść Grzegorza Gortata (bo o tym autorze mowa; kojarzycie?; jeśli nie, nie szkodzi, teraz macie szansę, by to zmienić) pojawi się w księgarniach lada moment, czyli 17 czerwca. Jak twierdzi autor to opowieść subiektywna - jak w przypadku każdej próby przywołania przeszłości, gdy żal za czasem bezpowrotnie minionym przeplata się z pretensjami do historii.


Grzegorz Gortat o książce: - To historia pewnego dzieciństwa, którego scenerią była Łódź lat sześćdziesiątych XX wieku. A także opowieść o cieniach przedwojennych żydowskich Bałut i warszawskiej ulicy Tłomackie 13 z jej plejadą niedoszłych noblistów. O gomułkowszczyźnie i Mickiewiczowskich "Dziadach", przypadkowych patronach Marca. I o braciach Karamazow, którzy wkroczyli w życie bohatera wraz z kronikarzem oświęcimskiego Sonderkommanda. Opowieść subiektywna – jak w przypadku każdej próby przywołania przeszłości, gdy żal za czasem bezpowrotnie minionym przeplata się z pretensjami do historii. Zważywszy, że czas potrafi zniekształcić odciśnięte w pamięci wydarzenia, a obiektywizm pisarza na przekór jego intencjom nader chętnie ulega podszeptom wyobraźni, uznałem za stosowne nadać bohaterom, narratora nie wyłączając, fikcyjne imiona i nazwiska.

Grzegorz Gortat "Zła krew"; Wydawnictwo: Nasza Księgarnia; Format: 130 x 197 mm; Liczba stron: 256; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-10-11688-8

KaHa

Kup książkę

Tagi: Grzegorz Gortat, Zła krew, Łódź, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany