Uważaj, po Kielonku możesz dostać African Psycho

kzarecka

2009-08-18

african_psycho_160Czy zachwycił was "Kielonek", którego wydawca przedstawiał następująco: - Rytmiczna, komiczna, deliryczna i tragiczna historia.? Jeśli tak, dobre wieści - we wrześniu do księgarń trafi "African Psycho". Autor? Alain Mabanckou (z pewnością nie każdy pamięta, więc warto przypomnieć). Tym razem kongijski pisarz wprowadza nas w świat zwykłego, prostego człowieka, który pragnie zostać... seryjnym zabójcą. Wskazówki dostaje od Wielkiego Mistrza, który pyta: - I co? Pomyślałeś sobie, że przekazałem ci znicz zbrodni? No tak, nikt nie powiedział, że będzie łatwo.



O książce- Narrator powieści, Grégoire, nie wyróżnia się niczym szczególnym poza kanciastym łbem i wielkimi dłońmi. Mieszka sam, pracuje w warsztacie samochodowym. Ma jednak skryte marzenie – chciałby stać się prawdziwym zbrodniarzem, jak jego wielki idol, Angoualima, słynny seryjny zabójca. Grégoire często odwiedza jego grób na cmentarzu Zmarłych-którzy-nie-mają-prawa-do-snu i wsłuchuje się w zalecenia mistrza. Jednak zabijanie to nie kino ani literatura. Nie każdy to potrafi.

Mabanckou z właściwą sobie dezynwolturą nawiązuje do kultowego American Psycho, czyniąc bohaterem swej książki biednego nieudacznika mieszkającego w zapuszczonej dzielnicy afrykańskiego miasta. Grégoire przeczuwa, że zbrodnia jest jedyną dostępną dla niego drogą do zdobycia sławy, która pozwoliłaby mu wreszcie stać się kimś i "srać na społeczeństwo". Myliliby się jednak ci, którzy w African Psycho chcieliby widzieć zakropioną czarnym humorem parodię powieści Ellisa. Mabanckou idzie znacznie dalej, rezygnując z dyskursu, którym zwykliśmy mówić o Afryce, i nic sobie nie robiąc z konwencji literatury postkolonialnej. W tym sensie African Psycho jest powieścią obsceniczną: nie tylko nie zaspokaja naszych oczekiwań, ale obnaża nasze skażone stereotypem
spojrzenie.

W tej książce jest wszystko, z czym stereotypowo kojarzy się Afryka: nędza, dzieci ulicy, przemoc, wiara w duchy; są też skorumpowani urzędnicy i szemrane interesy. Repertorium dobrze znane, a jednak zupełnie inne: obśmiane, skarykaturyzowane, sprowadzone do absurdu. Czy można śmiać się z wykluczenia, przemocy i biedy? Mabanckou pokazuje, że tak, pod warunkiem, że zachowuje się także dystans do samego siebie. Narratora, który imaginuje sobie okrutne zbrodnie niewiele przecież dzieli od pisarza, który wymyśla coraz to nowe, czasem śmieszne, a czasem przerażające historie.

Alain Mabanckou "African Psycho"; Wydawnictwo: Karakter; Tłumaczenie: Jacek Giszczak; Format: 120x195 mm; Liczba stron: 208; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-927366-4-6

KaHa

Tagi: Alain Mabanckou, African Psycho\\\\, Kieliszek, American Psycho,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany