Złóż pokłon - Fossum wraca

kzarecka

2009-08-20

utracona_160Królów i mistrzów danego gatunku mamy sporo. Dlaczego? Otóż dlatego, że często są podzbiory "krajowe". Zatem w tej chwili przedstawiam norweską królową kryminału - Karin Fossum. Oczywiście wielu znas doskonale zna autorkę. I oczywiście warto określać ją mianem królowej, gdyż... Kto czytał, ten wie. Zresztą skandynawskie kryminały należą do zbioru z napisem "doskonałe". Przechodząc jednak do sedna tej informacji - 15 października trafi do nas "Utracona" (książka, którą wpływowy norweski dziennik uzał za kryminał wszech czasów).O książce - Kto mógłby dopuścić się tak bestialskiej zbrodni? I co sprowadziło Hinduskę do tej zapomnianej przez wszystkich norweskiej wioski? Zakrwawione sari to jeden z niewielu czytelnych śladów zabójstwa, które wstrząsnęło krajem. Policja rozpoczyna zakrojone na szeroką skalę śledztwo, które prowadzi dwójka policjantów - doświadczony Konrad Sejer i młody Jakub Skarre. Jest tylko jeden problem. Nikt nie wie, kim była ofiara. Jedynie małomówny Gundar Jomann mógłby coś wyjaśnić w tej sprawie, ale on czuwa przy łóżku chorej siostry i nie ma ochoty dzielić się swoim indyjskim sekretem.

Karin Fossum powraca z kolejną znakomitą powieścią. To właśnie za tę książkę autorka została w 2008 roku uhonorowana prestiżową Los Angeles Times Book Prize. Jurorzy docenili pisarski kunszt autorki oraz precyzję, z jaką kreśli psychologiczne portrety bohaterów. Bo "Utracona" to powieść wyjątkowa. Używając stylistyki kryminału, Fossum kreśli poruszającą historię odnalezionej miłości, którą niszczy brutalna zbrodnia. Zbrodnia tak okrutna, że nie można znaleźć dla niej wyjaśnienia. Nikt nie zatęskni za zamordowaną, z wyjątkiem jednego człowieka, który byłby gotowy oddać za nią życie.

Karin Fossum "Utracona"; Wydawnictwo: Znak; Format: 136 x 205; Liczba stron: 272; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1268-8

KaHa

Tagi: Karin Fossum, Utracona,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany