Najpierw gotowała, a teraz patroszy... dzieci

kzarecka

2009-08-20

kto_znajduje_zle_szukal_160Aglaja Veteranyi - być może na pierwszy rzut oka nazwisko wyda wam się obce. Jeśli jednak dodam tytuł jednej z chyba najbardziej znanych książek autorki (choć za wiele ich u nas nie było) - "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" - wszystko powinno się rozjaśnić. Niepublikowane dotąd teksty autorki, która w 2002 roku popełniła samobójstwo, trafią do księgarń 24 sierpnia. W "Dzienniku" Piotr Kofta napisał: Aglaja Veteranyi przetworzyła swoje osobliwe życie na wybitną literaturę i zapłaciła za to najwyższą cenę. Oddajmy nieco czasu na czytanie owej literatury. "Kto znajduje, źle szukał"...O książce - W książkach Aglai Veteranyi dziecięca naiwność miesza się z groteską, a okrucieństwo z pogodnym humorem. W obrazoburczych spostrzeżeniach przemyka błyskotliwy dowcip. Świnie chcą zostać pieczenią wołową, potwory wyjadają z puszek czas, dobry Bóg jak zawsze mieszka w dziurach w ziemi, dzieci patroszy się jak gęsi, a panienka Rosa przychodzi na podwieczorek z lwem. Kto znajduje, źle szukał zmarłej w 2002 roku rumuńskiej pisarki to zebrany i złożony przez Katarzynę Leszczyńską kolaż z nieznanej dotąd twórczości autorki. Są tu zdjęcia, pocztówki, prozatorskie miniatury, baśnie, próby dramatyczne, reportaże, notatki, wywiady prasowe, a także wspomnienia przyjaciół czy poświęcony jej pamięci esej biograficzny. Teksty nadesłali najbliżsi Aglai Veteranyi i to właśnie dzięki nim do naszych rąk trafia nowa książka pisarki. Należy dodać - w przekładzie, opracowaniu i z przedmową Katarzyny Leszczyńskiej.

Katarzyna Leszczyńska : - Im dłużej chodzę śladami Aglai i rozmawiam z bliskimi jej ludźmi, tym mocniej czuję, że udało się to, o czym marzyli po jej śmierci: żeby znowu cieszyć się nią, jej tekstami, żeby dać się wciągnąć w dialog, kiedy minie pierwszy przeraźliwy ból. Nie oddać jej całkowicie śmierci. Ta, jak ją nazywali przyjaciele, podziwiaczka i obejmowaczka świata jest z nimi nadal, inspiruje, rozśmiesza, zadziwia i tak jak wcześniej kontakt z nią grozi pojawieniem się kolejnego szalonego pomysłu.

Aglaja Veteranyi "Kto znajduje, źle szukał"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 125 x 205 mm; Liczba stron: 360; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-111-7

KaHa

Tagi: Aglaja Veteranyi, Kto znajduje źle szukał,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany