Castor

kzarecka

2009-08-23

przebierancy_160Chciałabym zostawić tylko tytuł i nie dodawać ani jednego słowa więcej. Miłośnicy pióra Mike'a Careya zdawaliby sobie sprawę, z czym będą mieć do czynienia (wiem, gdyż sama należę do tego kręgu). Nie łudźmy się jednak, że wszyscy czytelnicy wiedzą, znają, bądź czytają cykl z Felixem Castorem w roli głównej. Porzućmy jednak i lewą stronę, i prawą, a zacznijmy patrzeć wprost (inaczej: przejdźmy do sedna sprawy)- pod koniec tygodnia ukażą się "Przebierańcy", o których w "Daily Express" napisano: - Dowcipna, błyskotliwa, zdumiwająco mroczna. Dodam (jestem w trakcie lektury) - niesamowita!


O książce - Myślicie może, że trudno wymyślić coś dziwniejszego, niż pomoc wdowie po przyjacielu w walce z prawnikiem, usiłującym wykraść zwłoki jej męża. Ale dla Felixa Castora to dzień powszedni. Często miewa dużo większe kłopoty. Brutalne morderstwo na King's Cross wygląda dokładnie jak zbrodnia nieżyjącej od dziesięcioleci amerykańskiej seryjnej morderczyni. Człowiek rozsądny trzymałby się jak najdalej od podobnego bagna, ale Castor nie słynie z rozsądku. Jednocześnie toczy sądową batalię o ciało - i częściowo duszę - opętanego przyjaciela, Rafiego, i dręczy go przeczucie, że te trzy sprawy coś ze sobą łączy. Być może z pomocą sukkuba Juliet i paranoicznego geniusza komputerowego, zombie Nicky'ego Heatha Castorowi uda się złożyć w jedną całość elementy układanki, zanim ktoś zrzuci go w głąb szybu windy albo rozszarpie mu gardło. A może i nie...

"Guardian": - Szybka akcja, wściekłe tempo, świetna zabawa.

"The Times": - Wciągająca lektura, inteligentna, szybka akcja i bohaterowie, którzy pozostają w pamięci.

Felix Castor to prywatny egzorcysta; jego podwórkiem jest Londyn. Powieści o Castorze dzieją się w świecie, w którym duchy i nadnaturalne istoty z ledwie zauważalnych postaci pochodzących z mitów i baśni stały się częścią akceptowanej rzeczywistości, stały lecz nieunikniony wzrost zainteresowania człowieka światem pozagrobowym i zjawiskami nadprzyrodzonymi wydobył ich z cienia i sprawił że ich obecność w naszym świecie, jest oczywista. Duchy stały się powszechne, lecz nie wszyscy je widzą. Demony można wywołać nieuważnym słowem lecz trudno odesłać z powrotem. Wilkołaki i inne istoty pochodne wilkołakom (popularnie zwane loup-garous) w końcu zostały sklasyfikowane i ujęte w kategorii "ludzkie duchy posiadające zwierzęce ciało". A wampiry....no cóż, nikt nie wie dość wiele o wampirach ale pogłoski sugerują, że gdzieś tam istnieją. Pytanie, jak długo ludzkość może się ochronić przed tymi istotami, które nagle chcą dzielić z nami ten Świat. A cała rzesza ludzi zaczyna wkraczać do ich środowiska. Każda większa religia ma swój odłam poskromicieli demonów, zaklinaczy duchów, każde centrum handlowe sprzedaje ochronne amulety, srebrne krzyże, czosnek i Bóg wie jakie gadżety, każdy domorosły artysta nazywa się nekromantem, a jeśli spojrzysz do książki telefonicznej pod hasłem "Egzorcysta" znajdziesz Feliksa Castora. Może nawet odbierze twój telefon... Praca pogromcy duchów ma swoje zalety - płacą dobrze, człowiek nigdy się nie nudzi - ale istnieje też ryzyko: wcześniej czy później jakiś duch okazuje się silniejszy. Podczas, gdy pierwsza powieść dotyczy pojedynczej tajemnicy, nastpne książki poszerzają swoje spektrum i zaczynają przedstawiać szerzej Świat Castora.

27 sierpnia do Polski przyjeżdża Mike Carey! Wizyta autora jest częścią promocji jego najnowszej powieści "Przebierańcy" z cyklu o egzorcyście Feliksie Castorze, która ukaże się 26 sierpnia 2009 nakładem Wydawnictwa Mag, oraz nowego komiksu, który ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont.

Mike Carey spotka się z czytelnikami wirtualnie na Czacie Wirtualnej Polski 27 sierpnia (czwartek) godz. 15.00-16.00

Carey jest gościem zagranicznym tegorocznego XXIV OGÓLNOPOLSKIEGO KONWENTU MIŁOŚNIKÓW FANTASTYKI POLCON 2009 w Łodzi gdzie spotka się z czytelnikami 29 sierpnia (sobota) o godzinie 11.00 oraz o godz. 18.00. Podczas spotkania podpisuje swoje książki oraz komiksy.

Mike Carey "Przebierańcy"; Wydawnictwo: Mag; Format: 135 x 205 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7480-143-0

KaHa

Tagi: Mike Carey, Przebierańcy, egzorcysta,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany