Halide Edip Adivar

kzarecka

2009-08-30

rabia_160.Turecka pisarka, przywódczyni ruchu feministycznego, autorka, które nie żyje od ponad 40 lat - Halide Edip Adivar. Dzisiaj będzie mowa o książce jej autorstwa, która ukazała się drukiem w 1935 roku. "Rabia" - taki nosi tytuł, uważana jest za arcydzieło kobiecej literatury tureckiej. Poznajcie historię odizolowanego od świata dziecka, które wyrasta na silną, samodzielną kobietę.
O książce - Turcja, schyłek XIX wieku. Na tronie zasiada "krwawy sułtan", Abdul Hamid II, w społeczeństwie narasta ferment. Na tym tle rozgrywa się historia Rabii, córki komedianta zdobywającego szturmem stambulskie sceny. Kiedy ojciec za wykpiwanie możnych i konszachty z młodoturkami zostaje wygnany ze stolicy, pieczę nad dzieckiem przejmuje dziadek, surowy i zionący nienawiścią do całego świata imam.

Wychowywana w izolacji od otoczenia, pozbawiona prawa do śmiechu i zabawy, Rabia ma jednak talent, który ją ocali: piękny głos. Śpiewając wersety Koranu, zyskuje wstęp na salony, gdzie odkrywa świat pozornych przyjemności i pałacowych intryg. W domu swojego protektora, Selima Paszy, otrzymuje możliwość pobierania nauk u słynnego derwisza, Vehbiego Efendiego, a dzięki Peregriniemu, muzykowi z Włoch, poznaje muzykę europejską.

Po powrocie ojca z wygnania Rabia decyduje się z nim zamieszkać. Z biegiem lat staje się samodzielną młodą kobietą, wierną tradycji i religii, obowiązkową, skromną i wystarczająco silną, by stawić czoło przeciwnościom losu. Dzięki ojcu Rabia zanurza się w fascynujący świat teatru, radości i zabawy. Świat, w którym pozna wreszcie smak miłości i gorycz cierpienia.

Halide Edip Adivar "Rabia"; Wydawnictwo: Prószyński; Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 336; Okładka: miękka; ISBN: 978-86-7648-220-0

KaHa

Kup książkę

Tagi: Halide Edip Adivar, Rabia, ruch feministyczny,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany