Janosik. Prawdziwa historia – praca zbiorowa

dkoziarski

2009-09-07

janosik_160_01Pamiętam, jak przed kilkoma laty znajomy Słowak był gotów rzucić mi się do gardła za żartobliwą supozycję, że Janosik był Polakiem. Nic dziwnego, bo ten słowiański Robin Hood stał się dla Słowaków niemal dobrem narodowym.




Natomiast dzięki serialowi a później filmowi Jerzego Passendorfera, zapisał się złotymi zgłoskami w PRL-owskiej popkulturze a później także, za sprawą chętnie oglądanych powtórek, w świadomości kolejnych pokoleń widzów – stąd polskie próby zawłaszczania tej postaci znajdują jakieś przewrotne uzasadnienie.

Po latach za reaktywację filmowych przygód słynnego zbójnika wzięły się Agnieszka Holland i Kasia Adamik. Zdjęcia do tej międzynarodowej koprodukcji filmowej przerwano jednak w 2003 z powodów finansowych, by wznowić je w ubiegłym roku. Film właśnie wszedł na ekrany kin i jak na razie głosy zarówno krytyków jak i publiczności wydają być się podzielone – niektórzy chwalą brutalny realizm obrazu, błyskotliwy, "niepolski" sposób montażu a inni zarzucają reżyserkom rozmamłanie fabularne a scenarzystce niespójność konceptu głównego bohatera. Jak jest naprawdę? Warto chyba pójść do kina, żeby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat i zobaczyć, czy wskrzeszenie legendy powiodło się, czy też już zawsze Janosikiem-monopolistą będzie dla nas Marek Perepeczko za sprawą swojej znakomitej kreacji sprzed ponad trzydziestu lat.

Premierze filmu towarzyszy wydany nakładem Wydawnictwa MG album "Janosik. Prawdziwa historia".

Otwiera go pogadanka reżyserek, zdradzająca między innymi kulisy powstania filmu i anegdotki z planu (na przykład traktujące o językowych nieporozumieniach ekipy filmowej). Później Eva Borušovičova, scenarzystka filmu opowiada interesująco o tym, kim był Juraj Janosik, zestawiając legendę tej postaci z rzeczywistą jej historią. Przyznaje, że rzekomy altruizm Janosika to mit i że jego historia to bardziej droga poszukiwania własnego szczęścia a nie wyraz walki z systemem. Dalej następują wypisy ze scenariusza. Z kolei w „Prawdziwej historii zbójnika” Stanisław A. Sroka, historyk, znawca postaci Janosika, przybliża nam źródła, z których dowiadujemy się faktów z jego życia, między innymi szczegółów samego procesu oraz egzekucji. Całość uzupełnia bardzo bogata dokumentacja fotograficzna, na którą składają się przepiękne, poruszające kadry z filmu.

Z pewnością ten album stanowi bardzo ciekawą propozycję zarówno dla tych, którzy wyszli z kina usatysfakcjonowani nową interpretacją tej zbójeckiej historii, jak i tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej jeszcze przed obejrzeniem filmu Holland i Adamik.

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany