Fossum - królowa, Läckberg - księżniczka

kzarecka

2009-09-09

ksi281380niczka_z_lodu_160Camilla Läckberg uważana jest za jedną z najciekawszych szwedzkich pisarek. Więcej - uznano ją za nową królową skandynawskiego kryminału i postawiono obok Karin Fossum (ciekawe, co na to fani Fossum? dla nich królowa z pewnością jest jedna). Jednak nie tylko przy niej. Również przy Stiegu Larssonie - idą słuchy, że "Księżniczka z lodu" jest najlepszą po trylogii "Millennium" wspomnianego autora powieścią. Cykl, który rozpoczyna "Księżniczka...", zdobył sporą popularność (3 mln sprzedanych egzemplarzy, kilka tłumaczeń), a we Francji powstaje film na jego podstawie. Jeśli Polakom przypadnie do gustu pierwszy tom, drugiego mogą spodziewać się już w przyszłym roku.


O książce - Gdy w spokojnym miasteczku Fjällbaka na zachodnim wybrzeżu Szwecji zostaje znaleziona martwa Alexandra Wijkner, wszystko wskazuje na to, że popełniła samobójstwo. Matka kobiety ma jednak wątpliwości i prosi przyjaciółkę córki z dzieciństwa, pisarkę Erikę Falck żeby przyjrzała się tej tragedii. Erika, która powróciła w rodzinne strony by poukładać własne sprawy, wspólnie z Patrikiem Hedströmem, kolegą z młodzieńczych lat, a obecnie policjantem, próbują rozwikłać sprawę. Wkrótce zaczynają podejrzewać, że śmierć Alex ma związek z mroczną tajemnicą z przeszłości.

"Księżniczka z lodu" - i kolejne części sagi, stały się olbrzymim sukcesem czytelniczym w całej Europie. Książki te nie ograniczają się jedynie do intrygi kryminalnej, ale są to także doskonałe powieści obyczajowe ze znakomicie oddanym klimatem współczesnej szwedzkiej prowincji, interesująco nakreślonymi, wiarygodnymi bohaterami oraz konsekwentnie prowadzonym wątkiem historii rodzinnej.

Fragment

Dom był opuszczony i zimny. Ze wszystkich kątów wiało chłodem. W wannie utworzyła się cieniutka warstwa lodu. Ciało przybierało coraz bardziej siną barwę. Pomyślał, że przypomina księżniczkę. Księżniczkę z lodu. Sam nie odczuwał chłodu, mimo że siedział na podłodze, która była zimna jak lód. Wyciągnął rękę i lekko dotknął ciała. Krew na przegubach dawno zastygła. Przepełniała go miłość, większa niż kiedykolwiek. Pogłaskał ją po ramieniu, jak gdyby żegnał duszę, która już opuściła to ciało. Odszedł nie oglądając się za siebie. To nie było "żegnaj", lecz "do zobaczenia".

Camilla Läckberg "Księżniczka z lodu"; Wydawnictwo: Czarna Owca; Tłumaczenie: Inga Sawicka; Format: 135 x 210 mm; Liczba stron: 424; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7554-105-2

KaHa

Tagi: Camilla Läckberg, Księżniczka z lodu, karin fossum, Stieg larsson,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany