Dom w chaszczach

kzarecka

2009-09-23

dom_sophii_160Informacja o serii "Powieść z duszą" wydawnictwa Znak padła w PL w zeszłym miesiącu (wraz z zapowiedzią najnowszej książki Jana Grzegorczyka - "Chaszcze"). Właśnie wtedy mogliście dowiedzieć się o Grzegorczyku i trzech kolejnych publikacjach z serii. Trzech tego samego autora. Na książki "Obcy i przybysze" oraz "Dziennik zarazy" przyjdzie jeszcze poczekać, ale "Dom Sophii" jest na wyciągnięcie ręki. Wracając do autora - nazywany jest "współczesnym Dostojewskim". Michael D. O'Brien.O książce - Akcja Domu Sophii rozgrywa się w okupacyjnej Warszawie. Paweł Tarnowski, właściciel księgarni, udziela schronienia Dawidowi Schäferowi, młodemu Żydowi zbiegłemu z getta, ukrywając go na strychu 1943, nękani wiszącą nad nimi groźbą-księgarni. W zimie 1942 zdemaskowania, dyskutują o dobru i złu, grzechu i odkupieniu, literaturze i filozofii oraz właściwym ich religiom poglądach na rzeczywistość. Kilkadziesiąt lat później Dawid przejdzie na katolicyzm i zostanie karmelitą, ojcem Eliaszem.

Autor zgłębia znaczenie miłości, tożsamości religijnej oraz ofiary, widzianych z dwóch różnych perspektyw. Jego bohaterowie są targani rozterkami duchowymi, na życiu Pawła ciążą także bolesne doświadczenia z dzieciństwa. Zadziwiająca jest wiedza O'Briena o polskiej historii i kulturze oraz głębia jego wglądu w ludzką duchowość.

Michael D. O'Brien "Dom Sophii"; Wydawnictwo: Znak; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 432; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1216-9

KaHa

Tagi: Michael O Brien, Dom Sophii, chaszcze, grzegorczyk ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany