Przygotuj się na nieprzespane noce...

kzarecka

2009-10-07

zamek_z_piasku_160Kto czytał cokolwiek Stiega Larssona, wie - nie można się od tych książek oderwać. Pod koniec października w naszym kraju pojawi się trzecia część z sagi kryminalnej Millennium, o której w "Playboy'u" napisano "Jedna z najlepszych w dziejach". "Zamek z piasku, który runął" elektryzuje, uwodzi, zachwyca - tak z kolei głosi napis z trailera (niestety słabego; plusem można nazwać tylko muzykę). Jednak nie o trailery tu chodzi, lecz o książki. A wierzcie na słowo, będzie dobrze. Tak na marginesie - powieść w zeszłym roku była najlepiej sprzedającą się w Europie (ponad 14 mln).


O książce - Trzecia, ostatnia część serii zaczyna się w miejscu, w którym kończy się "Dziewczyna, która igrała z ogniem". Lisbeth Salander przeżywa próbę pogrzebania żywcem, jej kłopoty się jednak na tym nie kończą ...
Mikael Blomkvist odkrywa tajemniczą przeszłość Salander i rusza w pogoń za prawdą. Pisze tekst, który ma oczyścić nazwisko Salander, a przy okazji wywołać trzęsienie ziemi nie tylko w rządzie i służbach bezpieczeństwa, ale w całym kraju. Lisbeth Salander dostaje wreszcie szansę, na to, by pogodzić się z własną przeszłością.

Svenska Dagbladet: - Nowa i ostatnia powieść z trylogii liczy ponad 700 stron. Niewielu jest ludzi, którzy potrafią każdą z tych stron zapełnić atrakcyjną fabułą. Larsson tego dokonał. To wielkie osiągnięcie i jeden z powodów niewiarygodnego powodzenia jego książek.

Gefle Dagblad: - Oczywiście wiadomo, że trzecia część serii Millennium Stiega Larssona jest dobra. By nie powiedzieć diabelnie dobra. Godny podziwu jest już sam fakt, że ktoś napisał 700 stron bez ani jednej dłużyzny, bez nawet najdrobniejszego zbędnego akapitu. Kolejne sekcje wiążą się ze sobą, a ja leżę i czytam, łypiąc okiem na zegar i wiem, że powinienem iść spać, ale jeszcze tylko kawałek (...) I tak przez całą książkę.

Expressen: - To w jaki sposób Stieg Larsson trzyma się realizmu to naprawdę mistrzostwo (...) to niezwykłe, że takie ogromne ilości tekstu jak u Stiega Larssona są w stanie się sprzedać i to w czasach, kiedy za pomocą coraz mocniejszego PR sprzedaje się coraz bardziej przeciętne książki.

Värmlands Folkblad: - Mówi się, że dobre rzeczy chodzą trójkami i w tym przypadku z pewnością tak jest. Trzecia część serii Stiega Larssona o wymyślonym czasopismie "Millennium" jest po prostu najlepsza.

Norrköpings Tidningar: - Stieg Larsson podarował czytelnikom umiejętnie i dobrze napisany thriller o nieprawdopodobnym tempie akcji - coś, do czego już zdołaliśmy przywyknąć. Kiedy człowiek zacznie czytać, wciąga się i nie ma ucieczki.

Eskilstuna Kuriren: - Szczególne wrażenie robi talent Stiega Larssona do panowania nad dość skomplikowaną chwilami fabułą o wielu wątkach. Jego znajomość tematu jest niezwykła i trzeba przyznać, że doskonale uchwycił ducha czasu. To nie tylko powieść kryminalna, ale także opis współczesnej Szwecji.

Aftonbladet: - Mogę tylko dołączyć do chóru śpiewającego pochwały na cześć ostatniej części trylogii Millennium Stiega Larssona. Miałam duże oczekiwania wobec tej książki, ale autor spełnił je z nawiązką.

Stieg Larsson "Zamek z piasku, który runął"; Wydawnictwo: Czarna Owca; Frmat: 135 x 210 mm; Liczba stron: 800; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7554-127-4

KaHa

Tagi: Stieg Larsson, millennium, Zamek z piasku ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany