Fikołki na trzepaku - Małgorzata Kalicińska i jej nowość

kzarecka

2009-10-14

fiko322ki_na_trzepaku_160"Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko..." (niezmiennie zamieniane w mojej głowie na "fiołki"), czyli nowa książka Małgorzaty Kalicińskiej, przez wydawnictwo została okrzyknięta "Premierą roku" (samego Zysku z pewnością; zobaczymy, jak będzie w ogóle polskiej literatury roku 2009). Książka pojawi się na rynku 20 października. W "Bluszczu" padły słowa: "Kalicińska z właściwą sobie lekkością tka portret rodzinny, ale jest też czujnym obserwatorem zdarzeń i wrażeń, odnotowującym PRL-owską rzeczywistość z kronikarską wręcz pieczołowitością. Po lekturze "Fikołków na trzepaku" pozostał mi kojący smak chleba posypanego cukrem". Uwielbiałam taki chleb...


Małgorzata Kalicińska o książce - To zbiór literackich pocztówek z dzieciństwa. Zapamiętane i "zatrzymane w kadrze pamięci" podwórko, szkoła, wakacje i życie rodzinne. Ta pamięć jest utkana ze szczegółów - kolorów, kształtów, zapachów smaków, zdarzeń. W miarę możliwości widziana oczami, umysłem dziecka - spisywana bez komentarza mnie (autorki) dzisiejszej. Jest tu klimat domu, zwykłej podstawówki na Kępie, przyjęcia u dziadków, zapach wsi białostockiej podczas żniw i zacisze bezpiecznego podwórka, kolorowe rajstopy... Znaleźć tu można też muzykę z dawnych lat - nazwiska wykonawców, zespoły, aktorów i aktorek - czyli gwiazd ówczesnych. Patchwork ze wspomnień, z naszych najmłodszych lat, jakże innych niż dzisiejsze dzieciństwo naszych dzieci i wnuków.

Marek Barbasiewicz: - Poczet portretowy w/g klatek schodowych idących w panoramę PRL-owskich najprzeróżniejszych postaci, plus dalsze retrospekcje rysowane śmieszną, dziecięcą kreską, okiem dziecka - PYSZNE! Ale pod egidą 53 (nr Międzynarodowej - naszego bloku) to się nie miało prawa nie udać, 53 to ósemka, a osiem to... OPOKA.

Agnieszka Duczmal: - Twoja pamięć mnie oszołomiła, a jeszcze bardziej narracja malująca obrazy z przeszłości z taką swobodą i tak barwnie, że czyta się tekst na jednym oddechu – tak jak słucha się fantastycznej symfonii.

Małgorzata Kalicińska "Fikołki na trzepaku. Wspominki z podwórka i nie tylko..."; Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Format: 155 x 243 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7506-359-2

KaHa

Tagi: Małgorzata Kalicińska, Fikołki na trzepaku, nowa książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany