Achtung!

kzarecka

2009-10-29

achtung_160O pisarstwie Wojciecha Albińskiego mówiono między innymi w taki sposób: "Jest spostrzegawczy, ma poczucie humoru, na dodatek jest świetnym narratorem, o co w polskiej prozie niełatwo", "Albiński to (..) zjawisko niezwykłe". Nominowany kilka lat temu do Nagrody Nike autor przygotował dla czytelników książkę "Achtung! Banditen" (publikacja ma świetną, wartą podkreślenia i zwrócenia uwagi, okładkę!). O czym opowiada? Musicie przekonać się sami.
O książce - Chłopcy bawią się w dymie znad Warszawy ogarniętej powstaniem. Niemieccy oficerowie z niewiadomych powodów ratują z łapanki kaleką dziewczynkę. Roześmiani włoscy żołnierze jadą na front wschodni – i wracają z niego, milczący, spuchnięci z głodu, pięć lat po zakończeniu wojny. Z umiłowaniem szczegółu, znanym z wcześniejszych tomów opowiadań, z dystansem wobec narodowych mitów i klisz, Wojciech Albiński opowiada o codziennym życiu pod niemiecką okupacją. Ogląda je oczami kilkuletniego chłopca, mieszkańca podwarszawskich Włoch.

Włochy administracyjnie nie należały do Warszawy – wspomina autor. – Oddzielała nas od stolicy cienka linia widoczna tylko na mapie. Dowódcy AK z naszego rejonu ocenili sytuację zgodnie ze swoim wojskowym przygotowaniem i nie dali sygnału do powstania. Z dachów patrzyliśmy na walczące miasto. Niemcy także zachowywali się spokojnie, na podpalanie budynków było miejsce pięćset metrów dalej.

Wojciech Albiński jest jedną z najbardziej intrygujących postaci polskiej literatury ostatnich lat. Ryszard Kapuściński powiedział o nim: Czerpie z własnego, pasjonującego życia – dlatego mu wierzymy.

Wojciech Albiński "Achtung! Banditen!"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 123 x 195 mm; Ilustracje: czarno-białe; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-715-6

KaHa

Tagi: Wojciech Albiński, Achtung banditen, Kapuściński,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany