Kup Anioła

dkoziarski

2009-11-03

symbole_szcz281347cia_160Album "Symbole szczęścia" autorstwa Stefana Anioły koncentruje się zgodnie z tytułem na symbolice a nie istocie szczęścia (i słusznie, to jest przecież dla każdego czymś innym, mocno subiektywną wartością). Przyjmując za punkt wyjścia pocztówki, autor kompiluje w swojej pracy skojarzenia, mity, rekwizyty, znaki i inne przymioty kojarzące się w różnych stopniach czytelniczej świadomości ze szczęściem. Anioła, biolog i krajoznawca a także zapalony kolekcjoner, ma w sobie coś z gawędziarza. Ale to nie to, co ma do powiedzenia ten pasjonat – erudyta, ale część graficzna stanowi o prawdziwej sile tego pięknie wydanego albumu.


O książce: Gdy mówimy o szczęściu, doskonale wiemy, o co chodzi. Wiemy, kiedy je odczuwamy i jak ono smakuje. Dla jednych to radość z życia, ogólne zadowolenie i pogodny nastrój. Dla innych błogostan, ukojenie, ekstaza. Dla wielu kontakt z Bogiem, wiara w absolut, rezygnacja z dóbr doczesnych. Powszechnie uważa się, że szczęście polega na odnoszeniu sukcesów życiowych, powodzeniu w pracy i zadowoleniu z życia rodzinnego, kochaniu i byciu kochanym. Do bardzo osobliwego grona szczęściarzy należą zakochani.
W życiu otacza nas wiele przedmiotów, które od wieków symbolizują szczęście: czterolistna koniczynka, podkowa, świnka, kominiarz, muchomorek, worek ze złotem i wiele innych.
Czy szczęściu można pomóc? Jakie są na to sposoby? Nad tym problemem zastanawiali się już starożytni filozofowie. Niech w jego zdobywaniu pomoże także ta książka. Współczesna nauka mówi przecież, że to, co chcemy osiągnąć, powinniśmy zobrazować. Tak też czynili od wieków ludzie, wymyślając symbole szczęścia.

Stefan Anioła "Symbole szczęścia"; Wydawnictwo: MG; Format: 242 x 265 mm; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-61297-41-3

Daniel Koziarski

Tagi: Stefan Anioła, Symbole szczęścia,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany