Po czasie

kzarecka

2009-11-12

zakleci_w_czasie_160_02"Zaklęci w czasie" - piękna książka o miłości (w swoim czasie o prawa do jej sfilmowania biła się - z powodzeniem - jedna z najsłynniejszych aktorskich par: Jennifer Aniston i Brad Pitt; wreszcie zostali producentami filmu, który za kilka dni trafi na ekrany naszych kin; z ciekawostek - w roli głównej Eric Bana, przystojny Hektor z "Troi") właśnie trafiła do księgarń. Czy miłość może wygrać z nieśmiertelnością i czasem? Audrey Niffenegger wprowadza w niezwykły i poruszający świat, od którego ciężko się oderwać. "Zaklęci w czasie" to nie harlequin. To coś więcej niż standartowa opowiastka o miłości.


O książce - Bohaterami powieści są Clare i Henry. Już pierwsze akapity opisujące ich "pierwsze" spotkanie tchną niesamowitością. Bo jak wyjaśnić człowiekowi, który Cię w ogóle nie zna, że jest miłością Twojego życia? Ich spotkania, choć tak niecodzienne, początkowo są bardzo nieporadne. Henry w świecie Clare żyje od czasu kiedy dziewczyna miała 6 lat, Clare w świecie Henry'ego - dopiero od czasu powyższego spotkania w bibliotece, 14 lat później. Dziewczyna każdą kolejną wizytę ukochanego chronologicznie umiejscawia w czasie, Henry nie ma na to szansy, jest bowiem jedną z pierwszych osób na świecie, u której wykryto rzadkie zaburzenie genetyczne: od czasu do czasu jego biologiczny zegar uruchamia się na nowo i Henry przemieszcza się w czasie. Jednak pomimo tego, oboje próbują wieść normalne życie. A z czasem, próbują oszukiwać sam czas.

To opowieść o miłości przejawiającej się w codziennym życiu i powszednich gestach. Niffenegger zręcznie przeplata epizody z przeszłości z teraźniejszością i przyszłością. Nie opowiada długich historii, raczej krótkie wydarzenia, kilkugodzinne spotkania. Bawi się z czytelnikiem niemal w taki sam sposób jak Cortazar w "Grze w klasy". "Zaklęci w czasie" to nieprzeciętna powieść, która przenosi czytelnika w świat uczuć i emocji, w świat gdzie prawdziwa miłość zwycięża czas.

Audrey Niffenegger "Zaklęci w czasie"; Wydawnictwo: Nowa Proza; Liczba stron: 300; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7534-072-3

KaHa

Tagi: Zaklęci w czasie, film, harlequin,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany