Razem czy osobno... ku tragedii

kzarecka

2009-12-01

smakslowa_160Literatura skandynawska kojarzy się nam z kryminałami. I nic dziwnego, gdyż pochodzący z Norwegii czy Szwecji pisarze potrafią wciągnąć w fabułę i jej mrok, jak mało kto. Wydawnictwo Smak Słowa postanowiło przypomnieć, że na północy (i w innych miejscach) nie pisze się tylko thrillerów i właśnie dlatego skupiło się na przekazywaniu czytelnikom książek z literatury ambitnej, stanowiącej przekrój przez najciekawsze przykłady światowej twórczości kobiet (Seria z Przyprawami; warto dodać - powieści ze Skandynawii, ale i Afryki, Ameryki, Bliskiego Wschodu). Dziś proponuje nam "Miłość" Hanne Orstavik (jedna z najpopularniejszych pisarek norweskich; u nas znana z "Pastora").


O książce - "Miłość" opowiada o Jonie i jego matce, Vibeke, którzy niedawno przeprowadzili się do maleńkiej miejscowości na północy kraju. Jon, niemogący się wręcz doczekać następnego dnia, w którym będzie obchodził dziewiąte urodziny i w którym ma się spełnić jego najskrytsze marzenie, wychodzi z domu w ciemny zimowy wieczór. Dom opuszcza również Vibeke, zmierzająca do biblioteki w poszukiwaniu książek "prawdziwszych niż samo życie". Czytelnik jest świadkiem wędrówki obojga przez zimowy, mroczny krajobraz; wędrówki, w trakcie której matka i syn nie spotkają się i której finał okaże się tragiczny.

"Miłość" to przejmująca opowieść o pragnieniu bliskości i odtrąceniu, o samotności i wyobcowaniu dziecka we współczesnym świecie, o poszukiwaniu romantycznego uczucia; pokazuje, jak za pomocą języka bohaterowie stwarzają własną rzeczywistość, w której równie daleko im do drugiej osoby, jak i do samych siebie.

Hanne Orstavik "Miłość"; Wydawnictwo: Smak Słowa; Tłumaczenie: Maria Sibińśka; Liczba stron: 150; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-62122-01-1

KaHa

Tagi: literatura skandynawska, kryminał, thriller,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany