Angelus. Przypadek?

kzarecka

2009-12-06

angeluslogo_160100... - przypadek? Dokładniej - 150 tysięcy złotych oraz statuetka poszła w ręce zwycięzcy Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus - Josefa Škworeckiego. W poprzednich edycjach Angelusa otrzymali: Peter Esterhazy, Martin Pollack oraz Jurij Andruchowycz. Zatem żaden Polak jeszcze nie został wyróżniony. Miejmy nadzieję, że wszystko przed nami. Książka, która Škworeckiemu przyniosła uznanie jury to "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (przy okazji, pierwszy raz doceniono także tłumacza; w tym przypadku nagrodzony został Andrzej S. Jagodziński; gdyby nie owy pan, "Przypadków..." w pełni polski czytelnik być może nigdy by nie poznał; książka została przetłumaczona po... 30 latach).
gala_angelusa_nagrod281_odbiera_t322umacz_ksiazki_j._skvoreckiego_andrzej_jagodzi324ski_420

gala_angelusa_nagrod281_odbiera_t322umacz_ksiazki_j._skvoreckiego_andrzej_jagodzi324ski_4_420

O książce - Entertainment ze starymi tematami życia, kobiet, losu, marzeń, klasy robotniczej, tajniaków, miłości i śmierci jest opowieścią o Czechach (i analogicznie innych obywatelach naszej części Europy) drugiej połowy II wieku. Bohaterem większości powieści Škvoreckiego, począwszy od "Tchórzy", jest alter ego autora – Danny Smirzicki. W "Przypadkach" Daniel jest już 50-letnim profesorem, który przybliżając kanadyjskim studentom klasyków literatury amerykańskiej, próbuje z miernym skutkiem przemycić treści bliskie jedynie środkowo-europejczykom. Niemal bezskutecznie, gdyż rozbija się o niezrozumienie wynikające z odmiennych uwarunkowań bytowo-historycznych.

Anegdoty, ale i dramatyczne historie, młodzieńcze miłości i opowieści o śmierci – wspomnienia tak rozsypane pełne są humoru, ironii i dystansu do siebie samego. Powieść zaludniają postaci zarysowane z rozmachem, bezpardonowo. Całe pisarstwo Škvoreckiego charakteryzuje bowiem absolutna szczerość. Jego przesłanie pozostaje aktualne, gdyż "świństwa powtarzają się w wariantach, których schematy są do siebie zawstydzająco podobne".

KaHa

Tagi: Angelus, Peter Esterhazy, Martin Pollack, Jurij Andruchowycz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany