U... s... p... o... k... o... j... e... n... i... e...

dkoziarski

2009-12-06

uspokojenie_160Wieńczący tomik "Uspokojenie" wiersz "Cela II" datowany jest co prawda na rok 1983, ale zdecydowana większość ze zgromadzonych tutaj wierszy powstała na przestrzeni ostatnich jedenastu lat. W poezji Grupińskiego daje się wyczuć smutek, ale jest to smutek mędrca, który nie domaga się współczucia. Czuć również tęsknotę, ale jest to tęsknota, którą cechuje zgoda ze światem. Ten znakomity zbiorek odczytuję jako manifest wiary w to, że podążając tropami przeszłości - nawet, jeśli pewne wspomnienia są bolesne a upływ czasu stale i dotkliwie o sobie przypomina - znaleźć można tytułowe uspokojenie.


O książce - Czwarty tom wierszy Rafała Grupińskiego, historyka kultury, publicysty, wydawcy i polityka. Pierwszy pt. "W ziemi cieniach" ukazał się w 1985, w obiegu niezależnym, ostatni - "Bieg w ciemność" w 1998 roku. "Uspokojenie" to zbiór wierszy o wielorakich postaciach miłości, o potrzebie spełnienia i nieuchronnie przemijającym czasie.

To wyznanie, w którym nieco staroświeckie słowo "tęsknota" wciąż odgrywa ważną rolę. To bardzo osobisty wybór tekstów o tęsknocie za trwałością uczuć, za wiernością miejscom, z których pochodzimy, za zapachami i smakami dzieciństwa. To zarazem hymn na cześć wielkości i trwałości świata przyrody wszechobecnej w tym tomie poezji.

Rafał Grupiński "Uspokojenie"; Wydawnictwo: MG; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 40; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-61297-97-0

Daniel Koziarski

Tagi: Poezja, MG,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany