Co ma Fanta do... Hitlera?

dkoziarski

2009-12-15

tajemnice_160Smakowita i żywa lektura dla wielbicieli historycznych zagadek, którzy z jednej strony chcą uniknąć topornych, przeładowanych informacjami monografii, a z drugiej wymagają czegoś więcej niż tylko encyklopedycznych wypisków. Chociaż autor zbioru "Tajemnice XX wieku" - wypełnionego krótkimi analizami wybranych zagadnień historycznych - skupia się głównie na historii niemieckiej, nie brak tutaj epizodów brytyjskich ("Sekret królowej Wiktorii"), amerykańskich ("Zabójstwo Johna F. Kennedy’ego", "Ścigany dr Kimble") czy nawet południowoamerykańskich ("Kto zdradził Che Guevarę").


Kolejne rozdziały w zwięzły i przystępny sposób przybliżają nie tylko te wydarzenia z XX wieku, które od zawsze budziły publiczną ciekawość (np. ostatnie dni Hitlera w oblężonym Berlinie), ale także odsłaniają nieznane szerzej kwestie, takie jak: związki Magdy Goebbels z Żydami, spisek Stasi w 1986 zmierzający do wywołania katastrofy ekologicznej w Europie Zachodniej czy nieudane próby stworzenia niemieckich jednostek zbliżonych charakterem do japońskich kamikadze.

O książce - Co łączyło królową Wiktorię z jej koniuszym Johnem Brownee? Czy Rasputin był niemieckim szpiegiem? Jak przebiegał ostatni lot sterowca "Hindenburg"? Kto mógł zdradzić Che Guevarę? Co naprawdę stało się podczas puczu przeciwko Gorbaczowowi? Bez względu na to, czy Guido Knopp pisze o tajemnicach nazistów, o kryzysie kubańskim czy o... oranżadzie "Fanta", zdumiewa ogromem wiedzy i fantastycznie udokumentowanym "śledztwem" w spornej, tajemniczej lub zafałszowanej sprawie. Wiek XX mamy już za sobą, a sekretów, jakie przyniósł, wciąż przybywa. O wszystkich z wypiekami na twarzy czyta się w tej zadziwiającej książce.

Guido Knopp "Tajemnice XX wieku”; Wydawnictwo: Świat Książki; Format: 148 x 210 mm; Liczba stron: 368; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-247-1757-6

Daniel Koziarski

Tagi: Sensacje XX wieku, Wołoszański, Hitler,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany