Portowe wiadomości

kzarecka

2010-01-04

biuro_podsumowanie_160Gdy wchodzimy w nowy rok, wydawnictwa chwalą się dokonaniami z poprzedniego - to rzecz całkowicie normalna. Właśnie dlatego dostajecie informację o działalnośći Biura Literackiego. Dlaczego akurat BL? Otóż dlatego, że to bardzo dobre wydawnictwo, które mocno rozpowszechniło w naszym kraju poezję. Rónież dlatego, że to organizator doskonałej imprezy literackiej - Port Wrocław. I jeszcze z kilku innych powodów (mniej bądź bardziej ważnych; choćby wydanie książki, za którą Tkaczyszyn-Dycki dostał Nike; można się sprzeczać, czy to dobrze, czy źle; jeśli jednak ludzie mają tylko z powodu nagrody zajrzeć i odczytać wiersze, warto).


Ponad trzydzieści nowych tytułów, dwadzieścia nagród i wyróżnień, kolejne edycje warsztatów, cykle spotkań autorskich oraz najciekawsza od lat edycja festiwalu Port Wrocław, to najważniejsze osiągnięcia Biura Literackiego w mijającym roku.

W mijającym roku portowe tomy zdobyły wszystkie najważniejsze poetyckie wyróżnienia w Polsce. Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" otrzymał Nagrodę Literacką Nike, a także Nagrodę Literacką Gdynia. Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za tom "gubione" odebrała Krystyna Miłobędzka. Łącznie do Nike, Silesiusa i Gdyni (trzech najważniejszych literackich nagród w Polsce) nominowanych zostało dwanaście książek Biura Literackiego. "Gazeta Wyborcza" wręczyła Julii Szychowiak nagrodą "wARTo" za tom "Po sobie", a Sławomira Elsnera i jego "Antypody" wyróżniono w Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji". Nagroda Artystyczna Miasta Poznania "za całokształt twórczości poetyckiej i dramaturgicznej" trafiła do Krystyny Miłobędzkie. Także w stolicy Wielkopolski Nagrodę Przeglądu Nowości Wydawniczych otrzymał Piotr Sommer za książkę "Dni i noce". Laury "Literatury na Świecie" za najlepszy przekład poetycki przyznano Leszkowi Engelkingowi za antologię "Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej". Marcin Sendecki nominowany został do Gwarancji Kultury TVP.

W 14. edycji festiwalu "Port Wrocław 2009" łącznie wzięło udział niemal tysiąc osób. Wśród częstych opinii, jakie krążyły w festiwalowych kuluarach, pojawiało się zdanie, że "to najciekawsza z sześciu dotychczasowych wrocławskich edycji imprezy". Do Wrocławia przyjechali czytelnicy z całej Polski, a także bohaterowie ponad dwudziestu festiwalowych czytań, poeci i autorzy przekładów trzydziestu prezentowanych na festiwalu książek, uczestnicy dyskusji oraz konkursu "Nakręć wiersz".

Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Mariusz Grzebalski, Jerzy Jarniewicz, Bartłomiej Majzel, Karol Maliszewski, Piotr Matywiecki, Agnieszka Mirahina, Tadeusz Pióro, Dariusz Sośnicki, Piotr Sommer, Julia Szychowiak, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. A także: Maurice Blanchot, Ronald Firbank, Brian Patten Ostap Slywynski, Karlis Verdins, William Carlos Williams - to niektórzy z autorów 34 nowych książek jakie w ciągu tego roku ukazały się nakładem Biura Literackiego.

Rok 2009 to także projekty edukacyjne i warsztatowe, w których łącznie udział wzięło kilka tysięcy osób. Najważniejsze z nich to: "Poetycki Wrocław" - dla liceów ogólnokształcących, "Ja też lubię wiersze" – dla gimnazjów oraz "Poeci dla dzieci" - dla szkół podstawowych. Przez cały rok wrocławskie wydawnictwo w samym tylko Wrocławiu zorganizowało blisko 100 spotkań i zajęć. Realizowane były także projekty: Laboratorium, Pogotowie poetyckie, Połów, a także debaty: Poeci na nowy wiek i Być poetą dzisiaj.

Mijający rok, to także początek obchodów 15 sezonu działalności, dla których kulminacją będzie festiwal Port Wrocław 2010.

(informacja nadesłana)

Tagi: Port Wrocław, Nike, Biuro Literackie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany