Baker Street 221B - fikcja czy autentyczne wydarzenia?

kzarecka

2010-01-12

sherlock_holmes_160Sherlock Holmes - któż o nim nie słyszał? Genialny detektyw. Najbardziej znany detektyw. Niezapomniany detektyw. Był postacią wymyśloną przez sir Arthura Conana Doyle'a, czy człowiekiem w 100 % rzeczywistym? To pytania zadawało sobie wielu fanów Holmesa... Teraz już wiemy! Mamy biografię! Jednak biografię... fikcyjną. Choć z drugiej strony wydającą się niesamowicie realną. To ogromny sukces Nicka Rennisona. Jak napisano w "The Independent": "To sprytny pomysł w zręcznym wykonaniu". Książka nosi tytuł "Sherlock Homes. Biografia nieautoryzowana" i kusi, oj kusi.


O książce - Podejrzenia czytelników, którzy latami wysyłali listy na londyński adres Sherlocka Holmesa - Baker Street 221B - wreszcie się potwierdziły. Słynny detektyw istniał naprawdę! I w końcu doczekał się prawdziwej biografii.
Książka Nicka Rennisona, zapalonego holmesologa, pełna jest szczegółów dotyczących rodziny, pochodzenia, wykształcenia i działań pozazawodowych tej niezwykłej postaci. Puszczając do czytelnika oko, biografista opisuje dom rodzinny Holmesa, zagubiony pośród ponurych wrzosowisk północnego Yorkshire, wyjaśnia, co łączyło detektywa z piękną Irene Adler, zdradza, ile jest prawdy w pogłoskach o jego homoseksualizmie, i rozstrzyga, czy był on uzależniony od opium. Wszystko to podszyte jest humorem i opisane na tle panoramy wiktoriańskiej Anglii - jej mody, polityki, nauki, burzliwego okresu w historii, kulturze i obyczajowości.
Miarą sukcesu Arthura Conan Doyle'a jest to, jak jego historyjki pisane do gazety osiągnęły z czasem miano świetnej literatury. Miarą sukcesu Rennisona jest fakt, że tchnął on w tę literaturę tyle życia, abyśmy uwierzyli, iż Sherlock Holmes istniał naprawdę. Świetna intelektualna rozrywka nie tylko dla fanów detektywa wszech czasów!

"The Times": - Rennison opisuje najciekawsze zbrodnie, skandale i niepokoje lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych XIX wieku - irlandzkie nacjonalistyczne zamachy bombowe, morderstwa Kuby Rozpruwacza, demonstracje robotników na Trafalgar Square, zakończone Krwawą Niedzielą, oraz wiele innych. To historia widziana okiem policjanta, a na dodatek opisana w niezwykły sposób.

"New York Times": - Rennison nie jest może pierwszym autorem, który traktuje Holmes'a jako postać realną, ale miał genialny pomysł, żeby napisać jego biografię i to na tle tej barwnej epoki.

"Daily Telegraph": - Wspaniała intelektualna przygoda.

"Independent": - Czytelnik ku własnej uciesze nieustannie gubi się w domysłach, co wyszło spod pióra Arthura Conan Doyle'a, a co naprawdę zdarzyło się w Londynie pod koniec XIX wieku. Fantastyczna zabawa.

"The Los Angeles Times": - Najsłynniejszy prywatny detektyw w historii, tajemniczy Sherlock Holmes, zmarł w 1929 roku, lecz jego legenda żyje i ma się dobrze. Nick Rennison, od chłopięcych lat zafascynowany bohaterem sir Arthura Conan Doyle'a, stworzył zachwycającą fikcję: biografię Holmesa opatrzoną przypisami, bibliografią oraz indeksem. Czytelnik ma nieodparte wrażenie, że obcuje z dokumentem.

Nick Rennison "Sherlock Holmes.Biografia nieautoryzowana"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Anna Bartkowicz; Format: 135 x 202 mm; Liczba stron: 344; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7414-731-6

KaHa

Tagi: Holmes, bografia, Kuba Rozpruwacz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany