Jestem babą! A do tego komunistyczną!

kzarecka

2010-01-25

jestem_komunistyczna_baba_160Dan Lungu - każdemu, kto zna podane nazwisko, już należy pogratulować. U nas człowiek nieznany. W Europie z pewnością choćby kojarzony. Na podstawie książki "Jestem komunistyczną babą!" (o niej dziś będzie mowa), powstaje film. Powieść nominowano również do nagród. U nas ukazała się nakładem Czarnego, które wielokrotnie dawało nam do ręki książki warte przeczytania. W swojej Dan Lungu opowiada historię kobiety, która tęskni za minionym ustrojem. O owej nostalgii autor pisze z niezrównanym humorem. Cytując wydawcę: - "Jestem komunistyczną babą!" udowadnia, że nawet z niewesołych spraw możemy się zdrowo pośmiać.


Książce - Wielu mieszkańców dawnego bloku wschodniego wciąż nie pogodziło się upadkiem ustroju. Do dziś utrzymują, że idee komunistyczne sprawdziły się w praktyce, że budowali dostatnie i sprawiedliwe państwo. Często są wdzięczni, bo system pozwolił im na awans społeczny, na wyrwanie się z "zabitej dechami wsi" do upragnionego miasta. A ponad wszystko byli w minionej epoce młodsi, szczęśliwsi i bardziej potrzebni. Tak jak Emilia Apostoae, bohaterka i narratorka powieści Dana Lungu.

Oglądamy, więc świat oczami byłej pracownicy fabryki "materiałów metalowych", żyjemy jej wspomnieniami. Słuchamy opowieści o dawnych dobrych czasach. Poznajemy jej niezdarnego mężaŢucu, troszczymy się o przyszłość córki – Alice, śmiejemy się z anegdot politycznych byłego agenta Securitate – Mitu.

Sylwia Chutnik: - Emilia Apostoae dokonuje coming outu, wykrzykując z dumą "Jestem komunistką!" i przytaczając argumenty znane również w Polsce - miałam wycieczki pracownicze i drogie koniaki, chociaż w sklepach nie było nic. Miałam pracę. Byłam młoda, a życie było jedną wielką zabawą w przechytrzanie władzy. Rozgadana narracja i przeplatające się opowieści ukazują zagubioną kobitę z syndromem postkomuny. Babę, co chciałaby jeszcze pożyć, ale niezbyt pasuje do nowego świata.

Dan Jungu "Jestem komunistyczną babą!"; Wydawnictwo: Czarne; Tłumaczenie: Joanna Kornaś-Warwas; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 184; Okłądka: miękka; ISBN: 978-83-7536-19-2

KaHa

Tagi: Czarne, komunizm, Herta Muller, Erica Fischer,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany