Wieczność sztywniaka

kzarecka

2010-01-25

sztywniak_160"Sztywniak". Już sam tytuł sugeruje, że książka owszem i o jakimś martwym ciele opowie, ale i zrobi to z określoną dawką humoru. Wszak to publikacja lekka, ale i poważna, więc i dobrego smaku Mary Roach przekroczyć jednak nie mogła. Dziennikarka, która podejmuje wciąż nowe wyzwania, pisze o aktualnych, uniwersalnych, ale i trudnych tematach powiedziała kiedyś o sobie, że jest ciekawska. Co z jej ciekawości wyszło? Otóż właśnie "Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków". Jeśli chcecie dowiedzieć się, cóż się dzieje z ludzkim ciałem po śmierci, koniecznie musicie sięgnąć po wspomnianą książkę.To ona "umożliwi wam dokonanie najlepszych planów na zliżającą się wieczność".


O książce - Sztywniak to książka o czasami dziwacznych, często szokujących, ale niezmiennie fascynujących wyczynach zwłok. Mary Roach zdecydowała się opisać - z niebywałym poczuciem humoru, ale nie przekraczając granic dobrego smaku - pośmiertne przygody naszych ciał, które są wykorzystywane do różnych eksperymentów i badań. Odwiedza krematoria, zakłady pogrzebowe, kostnice i najdziwniejsze laboratoria, by odkryć przed nami najciekawsze formy spędzania „wolnego czasu” po śmierci. Można na przykład dać się pokroić na potrzeby zajęć z anatomii, można testować wytrzymałość samochodów w wypadkach albo poddać się leniwemu rozkładowi użyźniającemu rośliny ogrodowe, a w bardziej egzotycznych miejscach globu można nawet pozwolić się zjeść lub zażyć w celach leczniczych.

"The New Yorker": - Zdumiewająco pełna życia książka.

"Express-News": - Martwe ciała jeszcze nigdy nie były tak fascynujące.

Fragment z wprowadzenia

Zwłoki to nasi superbohaterowie: niestraszny im ogień, potrafią znieść upadki z wysokich budynków i czołowe zderzenia ze ścianą. Można do nich strzelać, przejechać im po nogach motorówką - to ich nie rusza. (...) To jak mieć na usługach Supermana - byłoby strasznym marnotrawstwem rezygnować z jego potencjału i nie wykorzystywać go do rozwoju ludzkości.

Mary Roach "Sztywniak"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Maciek Sekerdej; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 296; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1302-9

KaHa

Tagi: Znak,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany