Książka z finału prestiżowej nagrody literackiej

kzarecka

2010-01-27

lotnik_160W "Publishers Weekly" padły słowa, o których marzy każdy autor, którego książka jest recenzowana. Cytat dość długi, jednak rzeczywiście bardzo przekonujący do sięgnięcia po "Lotnika" (autorem powieści jest Eoin Colfer): "Hołd złożony zarówno powieściom science fiction Wellsa i Verne'a, jak i superbohaterom z komiksów Marvela i DC. Majstersztyk! Wielbiciele Artemisa Fowla rzucą się na tę książkę, ale "Lotnik" zasługuje na jeszcze szerszą publiczność niż tamten bestseller". Poniżej więcej rekomendacji, a także rozszerzone informacje o powieści.O książce - Jest rok 1878. Podczas wystawy światowej w Paryżu rodzi się chłopiec. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przyszedł na świat w przestrzelonym balonie, który o mały włos nie rozbił się o ziemię. Nie ma wątpliwości - takie dziecko musi być wyjątkowe. I rzeczywiście: dziewięcioletni Conor Broekhart cudem ratuje niewiele starszą księżniczkę Izabelę przed niechybną śmiercią. Jest jednak ktoś, kto najchętniej pozbyłby się go raz na zawsze. To bezwzględny marszałek Bonvilan, który morduje króla Mikołaja, władcę Wysp Saltee. Chłopiec przypadkiem staje się jedynym świadkiem zbrodni, a co gorsza - głównym podejrzanym. Zostaje oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia w kopalni diamentów znajdującej się na Małej Saltee. Stamtąd nikt jeszcze nie wrócił żywy. By przetrwać, młody Broekhart będzie musiał zapomnieć o swojej tożsamości, o przeszłości, o pięknej Izabeli. Stanie się Conorem Finnem, który zyska szacunek wśród współwięźniów i przechytrzy okrutnych strażników. Zaplanuje też ucieczkę. Czy uda mu się dokonać czegoś, czego do tej pory nikt nie dokonał?

Bestsellerowa, świetnie napisana książka przygodowa. Piękna, wzruszająca opowieść o sile marzeń, które pomagają nie tyle przenosić góry, co wzbić się w powietrze.

"Lotnik" znalazł się w finale prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej Carnegie Medal 2009, przyznawanej za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Na jego podstawie powstaje film w reżyserii Gila Kenana.

"Booklist": - W tej fantastycznej opowieści jest i powaga literatury historycznej, i ironiczny humor, i namacalna groza; są też awanturnicze sceny akcji, dzięki którym całość nie staje się zbyt mroczna.

"Guardian": - Piękno tej powieści polega na tym, że Colfer traktuje ją całkowicie serio.

"January Magazine": - Nastolatki będą się przy tej powieści świetnie bawić, a potem chętnie sięgną po 20 000 tysięcy mil podmorskiej żeglugi Juliusza Verne'a.

"The Bookseller": - Powieść awanturnicza w klimacie Hrabiego Monte Christo, która rozchodzi się niczym ciepłe bułeczki we wciąż wzrastających szeregach fanów Eoina Colfera.

Eoin Colfer "Lotnik"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Rafał Lisowski; Format: 123 x 195 mm; Liczba stron: 424; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7414-719-4

KaHa

Tagi: Kartoteka Artemisa Fowla, Benny i Omar,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany