Najczęściej cenzurowana książka XX wieku

kzarecka

2010-02-25

szklany_klosz_160Demon, który jest we mnie, domaga się, bym była na szczycie powodzenia lub bym osunęła się w nicość - takie słowa zapisała Sylvia Plath. Autorka miała ogromne trudności w zadebiutowaniu. Zapisała również zdanie: - Świat rozpękł się na pół jak dojrzały melon, ukazując moim osłupiałym oczom swoje bebechy. Nie wytrzymała. Popełniła samobójstwo. A jej wiersze i proza zdobyły uznanie dopiero po latach, wdarły się na światowe listy bestsellerów, bo wreszcie je doceniono... Dziś będzie o jej książce "Szklany klosz" (wydanej w 1963 roku pod pseudonimem). Teraz dzięki Wydawnictwu Literackiemu możecie przeczytać te kultowe dzieło (premiera 4 marca).


O książce - żelazna pozycja literatury feministycznej, niezaprzeczalny evergreen dla kolejnych generacji wchodzących dorosłość. "Szklany klosz" jest uważany przez czytelników na całym świecie za ostatni akord w tragicznej biografii Sylvii Plath - miesiąc po premierze książki autorka popełniła samobójstwo.
Główna bohaterka, dziewiętnastoletnia Esther Greenwood z Bostonu, zostaje nagrodzona przez poczytny magazyn miesięcznym pobytem w Nowym Jorku. Jej zadaniem jest staż w redakcji, poza tym ma poznawać miasto, brać udział w wydarzeniach kulturalnych i spędzać miło czas. Jednak neurotyczny temperament Esther sprawia, że konfrontacja jej aspiracji i marzeń z rzeczywistością prowadzi do dramatycznego finału.

Sylvia Plath "Szklany klosz"; Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie; Format: 123 x 197 mm; Liczba stron: 240; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-08-04435-3

KaHa

Kup "Liryki najpiękniejsze" Plath

Tagi: Unieście rąbki, feministka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany