Salam aleikom USA!

kzarecka

2010-02-25

chicago_1601-ego marca Smak Słowa wprowadzi na rynek swoją kolejną książkę. Wydawnictwo, którego ideą jest propagowanie najciekawszych przekładów literatury światowej, proponuje "Chicago", egipskiego autora (obecnie jednego z najbardziej popularnych; nazwano go nawet godnym następcą Nadżiba Mahfuza) - Ala al-Aswaniego. Na dowód porównania, cytat z "The Timesa": "Podobnie jak nieżyjący Nadżib Mahfuz, Ala al-Aswani jest pisarzem światowego formatu, ukazującym troski Egipcjan w szerszym, ludzkim kontekście oraz pięknie rysującym nasz wspaniały, choć niekiedy też smutny i zaskakujący świat".O książce - Nadżi jest zaangażowanym politycznie poetą, ale studiuje budowę tkanek. Szajma ma trzydzieści lat i jest starą panną. Ra’fat uważa się za Amerykanina, ale wpada w furię, gdy jego córka przeprowadza się do chłopaka. Carol nie może znaleźć pracy, bo jest czarna. Aparatczyk Danana zamienia życie swojej żony w piekło. Wkrótce wizytę w Chicago ma złożyć prezydent Egiptu. Nie wszystkim się to podoba.


W swojej nowej powieści Al-Aswani podejmuje temat wykorzenienia i multietniczności, eksplorując możliwości życia na styku różnych tradycji i kultur. Jego bohaterowie – egipscy i amerykańscy studenci oraz wykładowcy – pracują lub uczą się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois. Amerykańska uczelnia staje się świadkiem ich wzlotów i upadków, miłości, tęsknot i bolączek.


Al-Aswani porusza w swojej twórczości trudne, niewygodne tematy – bez lęku pisze o władzy, nadużyciach polityków, homoseksualizmie, przemocy i biedzie. Pisanie traktuje zresztą jako strefę absolutnej wolności – stąd śmiało eksploruje najmroczniejsze zakamarki ludzkiej natury i rejony, o których wielu wolałoby nie mówić.

W Polsce znany do tej pory z bestsellerowej powieści "Kair. Historia pewnej kamienicy". Jego najnowsza książka przetłumaczona została na ponad 17 języków. Chociaż akcja "Chicago" rozgrywa się daleko poza granicami Egiptu, nie mniej trafnie oddaje skomplikowany obraz współczesnego egipskiego społeczeństwa i nurtujących go problemów.

"Times Literary Supplement": - Ala al-Aswani szczerze, w bezkompromisowy sposób dokonuje krytyki stosunków społecznych panujących w Egipcie.

"Al-Ahram Weekly": - Chicago jest jak galeria postaci, z których każda dopracowana jest w najmniejszym szczególe, uchwycona i zaprezentowana w najbardziej interesującym detalu. Bliższe spojrzenie ujawnia, że ta galeria jest – w warstwie symbolicznej – w mniejszym lub większym stopniu odzwierciedleniem Egiptu jako całości.

"Al-Ahram-Hebdo": - Ala al-Aswani bierze pod lupę grupę społeczeństwa egipskiego żyjącą poza granicami kraju, na styku różnych kultur i tradycji, aby dzięki temu lepiej zrozumieć i uwypuklić dolegliwości, które nim dręczą: fanatyzm religijny, szeroka sfera tabu, tłumiona seksualność czy też wrogi system polityczny.


Ala al-Aswani "Chicago"; Wydawnictwo: Smak Słowa; Tłumaczenie: Izabela Szybilska-Fiedorowicz; Liczba stron: 352; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-62122-3-5

KaHa

Przejdź do księgarni

Tagi: seria z przyprawami, Hanne Orstavik ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany