Pedro, Pedro, Pedro Páramo!

kzarecka

2010-03-08

pedro_160Która książka, była na tyle wyjątkowa, by zainspirować Márqueza do napisania "Stu lat samotności"? Która książka, była takim dziełem, by stworzyć ręką innego pisarza kolejne dzieło? Odpowiedź mieści się w dwóch słowach - "Pedro Páramo". Każdy miłośnik literatury meksykańskiej (może lepiej - hiszpańskojęzycznej?; zapewne znajdzie się więcej chętnych) zna ten tytuł i zna nazwisko autora (dla tych, którzy nie wiedzą - Juan Rulfo; napisał TYLKO dwie książeczki, a należy do klasyków literatury). Dzieło ukazało się w serii jubileuszowej "50 na 50" wydawnictwa Znak.


O książce - Juan Preciado, spełniając prośbę umierającej matki, przybywa do miasteczka Comala, aby poznać swego ojca, Pedro Páramo. Zastaje martwe miasteczko, porzucone przez mieszkańców. Historię ojca poznaje dopiero po jego śmierci. Pedro Páramo - kacyk, feudalny pan, który rządził w Comali biczem i gwałtem, narzucał swą wolę sztyletem i szubienicą, a żadna z kobiet nie mogła czuć się bezpieczna w jego towarzystwie. Historia gwałtownika jest jednocześnie historią całego miasteczka, przez które przetoczyła się krwawa rewolucja. Dramatem kobiet i mężczyzn, zaplątanych w sidła śmierci i sytuacje, których korzenie tkwią w naturze i dziejach Meksyku.

Pedro Páramo to klasyka literatury (wydana po raz pierwszy w roku 1955). Uznawany za prekursora realizmu magicznego, stanowił wzór dla Garcíi Márqueza.

García Márquez: - Alvaro Mutis wspiął się wielkimi susami na siódme piętro mojego domu z paczką książek pod pachą, wyjął najcieńszą i najkrótszą i powiedział do mnie z uśmiechem: "Przeczytaj to, cholera, i się ucz!". To było Pedro Páramo. Tej nocy nie mogłem zasnąć, dopóki nie przeczytałem książki dwukrotnie. Nigdy, od tej strasznej nocy, w którą czytałem Przemianę Kafki na nędznej stancji podczas studiów w Bogocie - prawie dziesięć lat wcześniej - nie uległem podobnemu wzruszeniu.

Susan Sontag: - Powieść Juana Rulfo to nie tylko wielkie dzieło literatury światowej XX wieku, ale książka mająca największe znaczenie dla literatury tegoż wieku.

Jorge Luis Borges: - Pedro Páramo to jedna z najlepszych powieści literatury hiszpańskojęzycznej i literatury w ogóle.

Juan Rulfo "Pedro Páramo"; Wydawnictwo: Znak; Format: 140 x 205 mm; Liczba stron: 152; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1276-3

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: klasyka literatury, 50 na 50, Márquez, Susan Sonteg,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany