Mary Roach na tropach życia pozagrobowego

dkoziarski

2010-03-14

duch_160Dzięki wydawnictwu Znak mamy okazję poznać kolejne pozycje w dorobku Mary Roach. "Duch. Nauka na tropie życia pozagrobowego" jest swego rodzaju kontynuacją „Sztywniaka”, poświęconą zagadnieniom życia pozagrobowego. Autorka m.in. próbuje zgłębić tematykę reinkarnacji, przygląda się zagadnieniu wagi duszy (słynne "21 gramów"), pisze o ektoplazmie w parapsychologii, odwiedza szkołę medium, bierze na warsztat śmierć kliniczną...Do wskazanych tematów podchodzi z właściwym sobie humorem i swadą, nie kryjąc przy tym sceptycznego podejścia. W tej książce bardziej od konkluzji liczy się metodologia. Opisywanym kazusom i teoriom, towarzyszą ciekawe portrety naukowców, którzy w swojej pracy próbują uchwycić zjawiska z natury rzeczy nieuchwytne.

O książce: Czy istnieje życie po śmierci? A jeśli tak, to czy ze zmarłymi można nawiązać kontakt? Mary Roach postanowiła w tej sprawie zasięgnąć opinii naukowców i poszukać jasnych odpowiedzi oraz twardych dowodów - bez uprzedzeń i demaskatorskiego nastawienia. Ale też nie traktując swego przedsięwzięcia śmiertelnie poważnie. W tym celu odwiedza między innymi Indie, by zbadać problem reinkarnacji, przemierza nawiedzone domy w Anglii w poszukiwaniu duchów, opisuje próby zobaczenia duszy pod mikroskopem, a nawet sama uczy się, jak zostać medium i komunikować się ze zmarłymi. Z tej przewrotnej, pełnej czarnego humoru książki możemy się dowiedzieć, ile waży dusza, jak wyglądają seanse spirytystyczne, czym jest ektoplazma i czy nasze dusze naprawdę unoszą się pod sufitami sal operacyjnych. Prawdziwie uduchowiona lektura.

Z wprowadzenia - Byłoby dla mnie szczególnie uspokajające, gdybym wierzyła, że znam odpowiedź na pytanie: co dzieje się z nami po śmierci? Czy po prostu gaśnie światło i zapadamy w drzemkę trwającą miliony lat? Czy też jakaś cząstka mojej osobowości, jakaś cząstka mnie, żyje nadal? Jak to się odczuwa? Jak będzie wyglądał mój dzień? Czy będę mogła gdzieś tam podłączyć się z moim laptopem? (...) Ta książka jest dla ludzi, którzy bardzo by chcieli uwierzyć w duszę oraz czekające ją życie wieczne, ale mają kłopot z przyjęciem tego wszystkiego jedynie na wiarę.

"San Francisco Chronicle" - Roach nazywa siebie sceptykiem, ale takim, który posiada otwarty umysł, zamiłowanie do przygód oraz gotowy dowcip w każdej sytuacji. Wszystko to czyni z niej zajmującego i niebywale zabawnego przewodnika podczas podróży przez kilka kontynentów w poszukiwaniu dowodów na to, że powiedzenie "przenieść się na tamten świat" nie jest tylko zwykłą figurą retoryczną.

Mary Roach "Duch. Nauka na tropie życia pozagrobowego"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Maciek Sekerdej; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 284; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1297-8

Daniel Koziarski

Kup książkę

Tagi: Sztywniak, Mary Roach,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany